Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev projede büyük adım atıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dilovası'nda İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu İzmit Körfez Köprüsü ayağı keson batırma töreninde konuştu.

Giriş Tarihi: 15.3.2014 10:57 Güncelleme Tarihi: 15.3.2014 14:00
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Her gün acıların yaşandığı, şehitlerin geldiği, ocakların söndüğü bir Türkiye'den, huzurun, baharın, barışın hakim olduğu bir Türkiye'ye kavuştuk. Gençlerin ölümüne son verdiğimiz, bunun mücadelesinde başarı sağladığımız bir dönemde yeni gerilimlere, yeni çatışma sahalarına, yeni ölümlere asla tahammül edemeyiz" dedi.

Erdoğan, Dilovası'nda İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu İzmit Körfez Köprüsü Ayağı Keson Batırma Töreni'nde konuştu.

Kamplaştırma, kutuplaştırma, ayrıştırma siyaseti yapmadıklarını vurgulayan Erdoğan, alandakilere, "Biz, sizi Allah için seviyoruz, yaradandan ötürü seviyoruz. Ne Türk'ü Türk olduğu için, ne Kürt'ü Kürt olduğu için, ne Laz'ı Laz olduğu için, ne Arap'ı Arap olduğu için, ne Roman'ı Roman olduğu için, ne Boşnak'ı Boşnak olduğu için, ne Abaza'yı Abaza olduğu için, ne Gürcü'yü Gürcü olduğu için değil; beni yaratan Allah, sizleri de yarattığı için seviyorum" diye seslendi.Başbakan Erdoğan, 77 milyonu kucakladıklarını, herhangi bir ırkın, herhangi bir etnik unsurun milliyetçiliğini yapmadıklarını ifade ederek, hizmet milliyetçiliği yaptıklarını, 81 vilayete aynı nazarla baktıklarını, 77 milyonu bir ve beraber gördüklerini, tüm Türkiye'yi kucaklayan bir siyasetin müjdesini verdiklerini söyledi.

Erdoğan, her zaman yaşatmanın siyasetini savunduklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Faili meçhullere bu ülkede biz son verdik. 'İşkenceye sıfır tolerans' dedik. İnsanımıza, insan gibi muamele edilmesi, devletin vatandaşına hizmetkar olma anlayışını 81 vilayete hakim kıldık. En önemlisi biz, çözüm süreci için mücadele ederek, çözüm süreci için bedenimizi, canımızı ortaya koyarak, gençleri yaşatmak için gayret gösterdik. Her gün acıların yaşandığı, her gün şehitlerin geldiği, her gün ocakların söndüğü bir Türkiye'den, huzurun, baharın, barışın hakim olduğu bir Türkiye'ye kavuştuk. Gençlerin ölümüne son verdiğimiz, bunun mücadelesinde başarı sağladığımız bir dönemde yeni gerilimlere, yeni çatışma sahalarına, yeni ölümlere asla tahammül edemeyiz. Her ne sebeple olursa olsun, sokakların çatışma alanına dönmesine, gençlerin karşı karşıya gelmesine asla tahammül edemeyiz.

Sandıktan ümidini kesenlerin sokaklarda medet aradığını görüyoruz. Buradan bir kez daha herkesi sorumlu davranmaya çağırıyorum. Buradan siyasi partilerin genel başkanlarına sorumluluk ve samimiyet çağrısı yapıyorum. Hem genel başkanların hem de milletvekillerinin kışkırtıcı, ayrıştırıcı, çatışmaya çağıran dil ve üsluptan uzak durmalarını önemle rica ediyorum. Medyanın, sokaklarda çatışmayı körükleyecek, sorumsuz dili derhal terk etmesini temenni ediyorum. Birilerinin gençlerimizi, sokaklara molotoflarla taşlarla sopalarla döner bıçaklarıyla salıvermesini kabullenmiyoruz. İşte AK Parti'nin gençliği ortada... Bizim gençliğimizin elinde tablet bilgisayarı görürsünüz, bilgisayarı görürsünüz, kalemi görürsünüz, kitabı görürsünüz. Asla AK Parti'nin gençliği çatışmaların gençliği değildir, kavganın gençliği değildir. Onlar, aydınlık yarınların tesisine çalışan bir gençliktir. İş dünyasının huzuru, istikrarı, güven ortamını zedeleyecek bu tür tahriklerden uzak durmasını temenni ediyorum."

Erdoğan, Dilovası'nda İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu İzmit Körfez Köprüsü ayağı keson batırma töreninde yaptığı konuşmada, bağlantı yollarıyla birlikte 403 kilometrelik bu otoyolun en önemli bölümünün İzmit Körfez geçişi olduğunu belirterek, bu otoyolun İzmit Körfezi'ni asma köprüyle geçeceğini, bu köprünün kendi sınıfında toplam 2 bin 682 metre uzunluğuyla dünyanın dördüncü büyük köprüsü olacağını söyledi.

Köprünün başka yerde imal edilen keson temellerinin yüzdürülerek getirildiğini ifade eden Erdoğan, denizin 40 metre altındaki daha önce temelleri atılan o temellerle uzunluğu 42 metreyi bulan keson temellerin birleştirildiğini anlattı. Erdoğan, üstteki keson temellerin denizin altındaki keson temellerle çok hassas bir batırma işlemiyle birleştirileceğini belirterek, böylece köprü inşaatının önemli bir aşamasının daha tamamlanmış olacağını kaydetti.

Erdoğan, emeği geçen, katkısı olan başta eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'a, yüklenici firmalara, mimarından mühendisine işçisine kadar herkese teşekkür etti.

Bunun yanında asma köprünün diğer işlerinin de planlandığı şeklinde sürdüğünü belirten Erdoğan, otoyol inşaatındaki tünellerde önemli ilerleme sağlandığını, 3 bin 510 metrelik Samanlı Tünelinin 2 tüpünün birinde birleşmenin sağlandığını, bin 234 metrelik Selçukgazi Tünelinde kazı aşamasına gelindiğini, viyadüklerin inşasının sürekli devam ettiğini, otoyol üzerindeki köprü, üst geçit ve alt yapı işlerinin planlandığı şekilde sürdüğünü söyledi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL TAMAMLANACAK

Önümüzdeki yıl sonu itibarıyla İzmit Körfez geçişi asma köprüsü ile Gebze-Kemalpaşa ayrımı ve İzmir bölümündeki çalışmaların tamamlanacağını dile getiren Erdoğan, projenin tamamında kamulaştırma çalışmalarında yüzde 80, yapım işlerinde yüzde 30 gerçekleşmeye ulaştıklarını söyledi.

Erdoğan, "Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için bugüne kadar kamulaştırma çalışmaları ve inşaat işleri olarak 3 milyar 650 milyon yani, 3 katrilyon 650 trilyon harcama yapıldı. Bu harcama yaklaşık yarısını oluşturan kamulaştırma bedellerini devlet, diğer yarısını oluşturan inşaat bölümünü de projeyi üstlenen firmalar gerçekleştirdi" dedi.

Büyük projelere girişmek için, büyük ideallerin, hayallerin ve hedeflerin olması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Türkiye artık küresel ölçekte planlar, projeler yapıyor. Bir asırlık, bir buçuk asırlık arzulardan ilham alıyoruz. Mukadderat dahilinde imkansız diye bir şey tanımadık, tanımıyoruz. Türkiye artık çok iddialı projeler başlatıyor. Bu iddialı projeleri de başarıyla tamamlıyor. Söz var ya 'olmaz olmaz deme, olmaz, olmaz" diye konuştu.

Erdoğan'ın, "O anlamaz, onun hayatında bir dikili ağaç yok ya, onda yalan var, takiye var, iftira var, fesat var" sözleri üzerine, kalabalıktan yuhalama sesleri geldi. Erdoğan, 12 yıl önce 15 bin kilometre bölünmüş yol yapacakların söylediklerinde buna ihtimal vermeyenlerin olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Çünkü bizden önceki 79 seneye bakıyorlardı. 79 senede bu ülkede 6 bin kilometre bölünmüş yol yapılmıştı. 79 senede bu olduğuna göre bunlar nasıl olacak da 10-15 senede 15 bin kilometre bölünmüş yol yapacaklar, diyorlardı. Şimdi ne oldu. 12 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Hesap ortada. 79 senede 6 bin 100 kilometre, 12 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol. Biz bu yolların üzerinde dağları delerek 122 ayrı tünel inşa ettik. Şuradaki viyadükleri görüyorsunuz değil mi? Bunlar öyle sıradan kişilerin yapacağı iş değil. İş bilenin kılıç kuşananın. Dağlar çıktı, açtık geçtik. Vadiler çıktı, viyadüklerle geçtik. Olmadı, denizin altından Marmaray'ı döşedik. Çünkü biz Fatih'in torunlarıyız. O karadan gemileri yürüttü, biz de denizin altından Marmaray'ı geçirdik. Karşımıza çıkan tabiat engelleri vardı. Tabiat engellerini aşmak öyle veya böyle halloldu da, bunun dışında büyük projeleri, küresel projeleri engellemek için yeri geldi karşımıza bir kısım yargı engelledi, yeri geldi çeteler, siyasete yönelik saldırılar çıktı. Sabırla, dirayetle dik durarak işte o engelleri de aştık. Biz halka hizmeti Hakka hizmet olarak gördük. Hayırlı niyetlerle çıktığımız bu yolda karşımıza çıkan şerleri aşıyor, milletimizi hizmetle buluşturuyoruz."

"PERDE GERİSİNE SAKLANIP NAMERTÇE SALDIRANLAR VAR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışından Türkiye'yi karıştırmaya çalışan olduğunu belirterek, "Perde gerisine saklanıp namertçe saldıranlar var. İsmini, yüzünü saklayıp ortalığa montaj dağıtıp Türkiye'de huzur ve istikrarı yaralamaya çalışanlar var. Devlete, milli güvenliğimize, bütünlüğümüze yönelik bu saldırılara siyasi partiler sahip çıkmamalı, medya tarafsız olmalı, iş dünyası prim vermemeli. Kasetle montajla tahrikle Türkiye gündeminin esir alınmaya çalışılmasına hiç kimse destek olmamalı. Türkiye'ye istikamet verecek olan sadece millettir, sadece sandıktır" dedi.

Dilovası'nda İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu İzmit Körfez Köprüsü Ayağı Keson Batırma Töreni'nde konuşan Erdoğan, suyun dibinde 56'ya 72 ebatlarında temeller olduğunu belirterek, bu keson kuyularının bugün yerleştirileceğini söyledi.

Erdoğan 15 metre civarındakinin zaten suyun altında olduğunu, 24 saat içerisine tamamen kaybolacağını ifade ederek, "Bunlar inşallah tarihe kayıt düşecek bir eserdir. Literatüre girecek bu. Dünyada dördüncü, rabia. Türkiye'de bu kadar güzel, bu kadar umut verici gelişmeler yaşanırken, bunları gölgelemeye çalışmak, apaçık şekilde Türkiye'nin kazanımlarını yok etmeye gayret etmektir. İşte Marmaray, 153 yıllık bir hayaldi, gerçekleştirmek bize nasip oldu. Marmaray'ın güneyinde 2 katlı bir tüp geçit, denizin altında onu yapıyoruz. Önümüzdeki yıl o da bitecek. İnşallah açılışı bizlere nasip olacak" diye konuştu.

"Bu adamların hangisinin bu tür eserler yaptığını duydunuz Allah aşkına" ifadelerini kullanan Erdoğan, birinci köprüye, ikinci köprüye karşı çıktıklarını, şimdi yapılan üçüncü köprüye de karşı çıkıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bunlardan birşey olmaz. Bunlara gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. İradenizi ortaya koyarken lütfen bu yapılanları gözden geçirin. Hizmete hizmete... Kimlik siyasetine değil, ideolojiye değil, hizmete. Türkiye'yi hizmetler büyütecek. Kuru ideolojiler değil, kuru kimlik siyaseti değil. Türkiye'de gerçekten güzel gelişmeler yaşanıyor. Ekonomi bütün saldırılarara rağmen dirençli şekilde geleceğe ilerliyor. Milli geliri 230 milyar dolarla aldık, şu anda 820 milyar dolara ulaştık. Merkez Bankasını çökertmeye çalıştılar. 27,5 milyar dolarla aldık, şu anda 128 milyar dolar. Ne yaparlarsa yapsınlar, yolsuzluğun karışmadığı bir iktidar böyle büyür. Ama yolsuzluk içinde olanlar bize öyle bir Türkiye teslim ettiler, hatta yürütemediler hükümeti, kaçıp gittiler 3,5 yılda. Çözüm süreci bütün sabotajlara rağmen kararlı bir şekilde ilerliyor. Demokrasinin standartları yükseliyor. Milli irade güç kazanıyor, huzur, kardeşlik, refah artıyor. Bunu bozmaya yönelik her saldırı çok açık şekilde vatana, Türkiye'ye ihanettir.

Yurt dışından Türkiye'yi karıştırmaya çalışanlar var. Perde gerisine saklanıp namertçe saldıranlar var. İsmini, yüzünü saklayıp ortalığa montaj dağıtıp Türkiye'de huzur ve istikrarı yaralamaya çalışanlar var. Devlete, milli güvenliğimize, bütünlüğümüze yönelik bu saldırılara siyasi partiler sahip çıkmamalı, medya tarafsız olmalı, iş dünyası prim vermemeli. Kasetle montajla tahrikle Türkiye gündeminin esir alınmaya çalışılmasına hiç kimse destek olmamalı. Türkiye'ye istikamet verecek olan sadece millettir, sadece sandıktır. İnanın bu saldırıları, bu tahrikleri yapanlar, bunlara çanak tutanlar 2 hafta sonra çok büyük mahcubiyet yaşayacaklar. Milletin kendileri gibi düşünmediğini çok net görecekler. Birileri siyaset yapmak istiyorsa, bu ülkenin dışından değil, er meydanı burası. Gelir, burada siyasetini yapar. Ama o yüreği olmayanlar, sadece mikser görevi görür. Bunlara da gerekli olan ders, hukuk içerisinde ülkemizde verilecektir. Biz eserlerimizle hizmetlerimizle konuşmaya devam edeceğiz. Bu büyük projelerle konuşmaya devam edeceğiz. Biz laf değil, üretmeye devam edeceğiz. 2023 hedeflerine böyle yürüyeceğiz. Milli gelirimizi 2 trilyon dolara, ihracatımızı 500 milyar dolara çıkarmayı ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında girmeyi hedefliyoruz."

Notlar

Dilovası şantiyesindeki tören alanına, dev boyutlu Türk bayrağı, Mustafa Kemal Atatürk ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafları ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve yüklenici firmaların logolarının bulunduğu bayraklar asıldı.

Kocaeli Büyükeşehir Belediyesinin bando ve mehteran takımları tören öncesinde dinleti sundu. Mehteran takımı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için bestelediği "Dik dur eğilme, inananlar seninle" şeklindeki şarkısını seslendirdi.

Katılımcılar, Başbakan Erdoğan'a AK Parti flamaları ve bayraklarıyla sevgi gösterisinde bulundu. Bölgede geniş güvenlik önlemleri alınırken, sağlık ekipleri de hazır bulunduruldu. Başbakan Erdoğan, tören alanına helikopterle geldi.

Törene, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu protokol katıldı.

Törenin ardından Başbakan Erdoğan ve beraberindeki katılımcılar, kürsünün bulunduğu platforma çıktı. Burada gösterilen animasyon filmle keson temellerin inşa ediliş ve bölgeye getirilişi gösterildi. Başbakan Erdoğan, temelin batırma işlemenin bu gece saat 01.00'de tamamlanacağını bildirdi. Erdoğan, katılımcıları, "Elinize, dilinize, aşkınıza, sevdanıza teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun. Ülkemiz için milletimiz için insanlık için hayırlı olsun" diyerek katılımcıları selamladı.

Erdoğan, törenin ardından kendisine "Dik dur eğilme, inananlar seninle" şeklinde tezahüratta bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı ile sohbet etti. Erdoğan, mehteran takımı üyelerine, "Allah yar ve yardımcımız olsun" dedi.

Başbakan Erdoğan, yaşlılığı nedeniyle tekerlekli sandalyeyle törene katılan Gülhanım Kaya ile de bir süre konuştu.

Proje

İstanbul-İzmir arasında karoyulu ulaşımını 3,5 saate düşürecek "Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi", tamamlandığında, mevcut devlet yoluna göre mesafeyi, 95 kilometre kısaltacak. Bu kapsamda 8-10 saatlik ulaşım süresi 3-3,5 saate inecek. Karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanacak. Otomobil ile mevcut yolu kullanarak Körfez'i geçmek 1 saat 20 dakika, feribot ile geçiş 45-60 dakikayken, planlanan Körfez geçişi ile mesafe 12 kilometreye, ulaşım süresi ise 6 dakikaya düşecek.

Projenin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, bin 550 metre, orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alacak. İzmit Körfez Geçişi'nin Asma Köprü, Kuzey ve Güney Yaklaşım Viyadükleriyle birlikte toplam uzunluğu 4 bin 540 metre olacak. Köprünün "17 katlı apartman yüksekliğinde" ve yaklaşık 38 bin 400 ton ağırlığındaki keson temelleri Altınova Kaytazdere mevkisindeki ıslak havuzda tamamlandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev projede büyük adım atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN