Süleyman Şah Türbesi'ni korumak için 'vur' emri

Giriş Tarihi: 15.3.2014
Suriye'de bulunan Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi, El -Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütün tehdidi altında. Suriye'nin Halep kenti yakınlarındaki, Türk askerlerinin koruduğu Süleyman Şah Türbesi çevresinde IŞİD ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında çatışmalar son bir ayda giderek şiddetlendi.

ÖNCE HAVA KUVVETLERİ
Koruma altındaki türbe etrafında çatışmaların yoğunlaşması üzerine, Genelkurmay Başkanlığı olası saldırı ihtimalini gündemine aldı. Türkiye sınırına 30 km uzaklıkta olan türbe, şu anda hafif silahlı 28 Türk askeri tarafından korunuyor. Yetkililer, Kara ve Hava kuvvetleri unsurları ile geniş bir çalışma yapıldığını belirterek, olasılıkların Dışişleri ile Genelkurmay Başkanlığı'nca ele alındığını belirtti. IŞİD'in türbeye saldırısı halinde, saldırı Türk topraklarına karşı yapılmış sayılacak. Bu durumda, Türkiye ilk etapta Hava Kuvvetleri ile bölgeye müdahale edecek. IŞİD güçlerine doğrudan karşılık vermiş olacak.

TÜRK TOPRAĞI

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi olan Süleyman Şah'ın türbesi, Suriye'de Halep ili sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunuyor. Fransa ile Türkiye arasında 1921 yılında imzalanan Ankara Antlaşması uyarınca Suriye içerisindeki bu bölge Türk toprağı olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Türk askerleri türbede kesintisiz nöbet tutuyor. Süleyman Şah Türbesi, Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olma özelliği taşıyor.

'İHLAL OLURSA TEDBİRİMİZİ ALIRIZ'
Türkiye -Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın üçüncüsü, Türkiye'nin ev sahipliğinde Van'da yapıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantının ardından mevkidaşlarıyla düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi çevresindeki gelişmelere ilişkin "Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu toprakların 1921 anlaşmasınca Türk toprakları olduğunu vurgulayarak "Türkiye topraklarının güvenliği ve istikrarı konusunda her türlü tedbiri almak hakkına sahiptir" dedi. Davutoğlu "Ümit ederiz ki oranın güvenliğine yönelik herhangi bir ihlal söz konusu olmaz. Aksi takdirde gerekli bütün hazırlıklar, tamamlanmıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süleyman Şah Türbesi'ni korumak için 'vur' emri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN