Türkiye'nin en iyi haber sitesi

25 milyar dolarlık ceket

Giriş Tarihi: 18.3.2014 14:53

Fethullah Gülen cemaatine ait bir gazeteye konuştu. Günlerdir reklamları yapılan röportajda hoca dişe dokunur bir söz etmedi. Akıllarda ise 25 milyar dolarlık yapının başındaki Gülen'in tek bir ceket sahibi olduğu kaldı

Paralel devlet, casusluk, dinlemeler, tapeler, seçim telaşı derken gündeme Fethullah Gülen'in röportajı oturdu. Süreç boyunca suskun olduğunu iddia eden ama önce Wall Street Journal ve BBC'ye röportaj veren; sonra da Financial Times'a da köşe yazan hocanın Zaman gazetesine verdiği röportaj günlerdir duyurulmuştu.

BİR MÜRİDİNE KONUŞTU

Ancak Gülen'in kendi cemaatine ait bir gazetede, bir müridine verdiği demeçler büyük bir hayal kırıklığına yol açtı. Gülen röportajda kendisi hakkında söylenen sözleri yakışık bulmadığını belirtirken, 28 Şubat döneminde darbeyi önlemek için çırpındığından bahsetti. Fenerbahçe ve Galatasaray'dan bile bahseden Gülen'in dinlemeler konusuna değinmemesi ise dikkat çekti. Merak edilen birçok soruyu yanıtsız bırakan röportaj için, "Muhabir, Gülen'in cevaplarını sorulandırmış" yorumu yapıldı. Söyleşiden akılda kalan tek önemli şey ise Gülen'in ceketi oldu. Gülen'in fotoğraf çekimi için getirilen ceket için söylediği "Bu benim ceketim değil. Benim tek bir ceketim var. Türkiye'den Pensilvanya'ya geldiğimden beri onu giyiyorum. Hayatımda hiçbir zaman iki ceketim olmadı" sözleri gündemi salladı. 25 milyar dolarlık bir serveti yöneten Holding CEO'sunun bu sözüne kimse inanmadı.

YAKIŞMADI

25 milyar dolarlık bir yapının CEO'su gibi davranan Fethullah Gülen'in gündeme damga vuran tek ceketini modacılara sorduk. Dünya çapında bir örgütün liderinin giyimi konusunda Türkiye'nin önemli moda isimleri ise sessiz kalmayı tercih etti. Dilek Hanif, Ferruh Karakaşlı, Cengiz Abazoğlu ve Atıl Kutoğlu gündeme damga vuran Gülen ceketini yorumlamak yerine "Bu konu hakkında yorum yapmamız doğru olmaz. Başımıza kim bilir ne gelir, en iyisi bu soruyu sormamış olun" diyerek suskunluğa büründü.

CÜBBE OUT CEKET İN

Fethulah Gülen'in ceketi sosyal medyada da en çok konuşulan konu oldu.
İşte sosyal medya kullanıcılarının Fethullah Gülen'in ceketi hakkındaki yorumları:
NE hocalar gördüm üzerinde ceket yok. Ne ceketler gördüm içinde hoca yok.
İHH'YA söyleyin. Pensilvanya'ya ceket göndersin.
TEK vatan, tek devlet, tek millet, tek ceket.
AYDIN Doğan, Mustafa Koç, Turgay Ciner, Ali Sabancı... Ananas yerken iyiydi. İnsan bir ceket alır hocasına...
MİLLETE ananas, ihale dağıtıyorlar, hocalarına bir ceket alamıyorlar. Ne biçim cemaat bu?
CEKET almak için otoriteden izin gelmemiş.
AŞIRI tevazu kibirdendir. Kıtmır benzetmesi, tek ceket sözü kibrin ifadesi.
ONLAR ceket değil, mülaane...
MİLLET o ceket ışığa göre renk değiştiriyor. Hepsi aynı aslında!
CÜBBE out, ceket in!
BEN size 'tek ceketim var' demedim. 'Üzerinden tansiyon ölçülebilen tek ceketim var' dedim.

ALMAN MARKAJI

Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden paralel örgüt Almanya'da da gözetim altına alındı. Alman Stuttgarter Zeitung gazetesinin haberine göre Almanya'nın Baden Württemberg Eyaleti, önümüzdeki yaz dönemine kadar gizli servisin paralel örgütün yapılanmalarını yeniden değerlendirmeye karar verdi. Eyalet İçişleri Bakanı Reinhold Gall (SPD), Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Eyalet Meclis Grubu'nun soru önergesine verdiği yanıtta, "Mevcut bilgiler ışığında ve diğer Anayasayı Koruma Teşkilatları ile bilgi alışverişi kapsamında yapılacak yeni değerlendirmeden sonra Eyalet Meclisi'ne ve kamuoyuna bilgi verilecek. Anayasayı Koruma Teşkilatı "Yaza kadar paralel örgüt ve örgütle yakın olan kişi ve kurumlar yeniden değerlendirilecek" açıklamasında bulundu. Gülen cemaati ile ilgili bir başka soruşturma daha önce Alman meclisine de gitmişti.

MAL VARLIĞI

Türkiye'de yüzlerce dershane, öğrenci yurdu, özel okul, ışık evi
110 üniversite
Bir banka
Bir sigorta şirketi
Dünyanın 160 ülkesinde özel okullar
Türkiye'de üç yayın grubu
17 işadamı derneği
200 vakıf

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 milyar dolarlık ceket
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN