Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemaatten kaçan öğrenciler vakıflara akın etti

Cemaatten ayrılan öğrencilere vakıf evleri ve yurtları kapılarını açtı. Talep her geçen gün artıyor.

Giriş Tarihi: 18.3.2014 10:24 Güncelleme Tarihi: 18.3.2014 18:13
17 Aralık Operasyonundan sonra Cemaat, hükümetle yaşadığı sorunları evlerinde ve yurtlarında kalan öğrencilere aksettirmeye başladı. Öğrencilerle kıran kırana siyasi tartışmalara giren abiler ve ablalar öğrencilerin yurtlardan ve evlerden kaçmasına sebep oldular. Hatta gündeme gelen bazı olaylarda ise Cemaat fikir ayrılığı yaşadığı öğrencileri kendisi kovdu.

Geçtiğimiz günlerde Kredi Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) yapılan açıklamaya göre Cemaat kurumlarından ayrılan toplam öğrenci sayısı 5 bini geçti. KYK'nın kapılarını sonuna kadar açtığı öğrencilere özel vakıflar da ilgi göstererek mağduriyetlerini gidermeye çalışıyor.

"KOVANLARA İNAT ALLAH RIZASI İÇİN SAHİPLENİYORUZ"

Ensar Vakfı'ndan görüştüğümüz yetkililer de hem İstanbul'da hem de Anadolu'nun farklı illerinde vakıflarına başvurular olduğunu ifade ettiler. Vakfın Genel Müdürü Hüseyin Kader, "Elimizdeki tüm imkânları öğrencilerimize seferber etmiş vaziyetteyiz, bu çocuklara acımadan sezon ortasında kapı dışarı edenlere inat biz sahiplendik, Allah rızası için sahiplenmeye de devam edeceğiz." dedi.

"ÖĞRENCİLERİ BAŞIMIZDAN SAVMIYORUZ"

Görüşlerine başvurduğumuz ÖNDER Vakfı Başkanı Hüseyin Korkut da son günlerde hem ortaokul yurtlarına hem üniversite yurtlarına yüzlerce yeni kayıt aldıklarını ifade etti. Korkut, "Başta İstanbul olmak üzere Anadolu'nun dört bir yanından bize ve beraber çalıştığımız vakıflara yüksek oranda başvurular var. Elimizdeki tüm imkanları seferber etmiş durumdayız. Yardımcı olamadığımız öğrencileri başımızdan savmıyoruz. Diğer gönüllü vakıflara yönlendiriyoruz. Mağdur olan öğrenciler kendilerine yapılan siyasi baskılardan bıktıklarını söyleyerek Cemaatten ayrılıyorlar." dedi.

"ÖĞRENCİLER SİYASİ BASKILARDAN KAÇIYOR"

Görüştüğümüz Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu yöneticileri son zamanlarda Cemaat evlerinden ayrılan öğrencilerden kendilerine başvurular olduğunu söyledi. Mağdur öğrencileri ellerinden geldiğince memnun ettiklerini söyleyen Platform yetkilileri, gelen öğrencilerin ortak sıkıntılarının, kendilerine yapılan siyasi baskılar, seçim çalışmalarına katılmaları için yapılan zorlanmalar." olduğunu belirttiler.

"GEREKİRSE YENİ EVLER AÇARIZ"

Eğitim alanında verdiği hizmetlerle tanınan vakıflardan bir diğeri de Safa Vakfı. Onlar da diğer vakıflar gibi 17 Aralık süreciyle beraber kendilerine her gün yeni başvurular olduğunu belirterek, taleplere karşılık veremeye çalıştıklarını ifade ettiler. Vakıf yetkilileri gerekirse yeni evler de açarak hizmetlerine devam edeceklerini söylediler.

İlim Yayma Cemiyeti ise taleplerin bugünlerde arttığını belirterek, Cemaatten ayrılan öğrencilerle beraber yurtlarının tamamen dolduğunu ifade ettiler.

Abdulaziz KARAKUŞ / SABAH.COM.TR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemaatten kaçan öğrenciler vakıflara akın etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN