Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Referandumun meşruiyeti yok'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kırım'daki referandumu tanımadıklarını belirterek "Mesele AGİT, Avrupa Konseyi ve BM prensipleri çerçevesinde çözülmeli" dedi

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kırım'ın Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Cemil Kırımoğlu ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Davutoğlu toplantıda şunları söyledi:

KABUL EDİLEMEZ:
Kırım'da dün emrivaki şeklinde gerçekleşen referandumla ilgili uluslararası görüşmeler içindeyiz. Referandum, sonuçları ve uygulamaya konuş biçimiyle Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ihlal etmesi bakımından kabul edilemez. Ukrayna'nın kaderi konusunda halkının bütününün sözünün geçerli olması şart.

DİPLOMASİ KULLANILMALI:
Kırım, Tatar Türklerinin mevcudiyeti bakımından önem arz eder. Önemli olan kesinlikle çatışmaya yol açmadan tarafların katkıda bulunması. Türkiye, Avrasya coğrafyasında barış ve istikrarın kurulması için bütün tarafları sağduyuya çağırmakta. Tarafları, diplomasi yönteminin kullanılması suretiyle yeni çözümler için davet etmektedir.

BÖLGE RİSK ALTINDA:
Ukrayna'nın toprak bütünlüğü konusunda referandum yapılması hukuk dışıdır. Nükleer silahlardan toprak bütünlüğünün garanti altına alınacağı teminatıyla vazgeçmişti. Toprak bütünlüğü etrafında referandumlar yapılması bölgedeki donmuş krizlerin bir anda birçok ülkede tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü hiç bir referandumla tartışma konusu yapılamaz. Gürcistan ve Moldova için de bu durum geçerli. Bir kere buna izin verilirse, domino etkisiyle bütün bölgeye istikrarsızlık gelir.

BARIŞ YÖNLÜ DESTEK:
Gözlem misyonu oluşturulmasına destek veriyoruz. Meselenin AGİT, Avrupa Konseyi ve BM prensipleri çerçevesinde ele alınması ve çözüme ulaştırılması büyük önem taşımakta. Bu referandumun herhangi bir meşruiyeti yok. Atılacak adımlar konusunda AB ve NATO ile temas halindeyiz. Barış yönlü desteklememiz doğal. Türkiye, savunduğu evrensel değerler adına gerekli her türlü adımı atmaktan çekinmez.

'SONUÇ BAŞKA YERDE YAZILDI'
Mustafa Cemil Kırımoğlu ise referandumda ki iki sorunun da kendileri için uygun olmadığını belirteti. Kırımoğlu, "İki cevap da Kırım'ın Ukrayna'dan koparılmasını getiriyordu. Bu yüzden boykot ettik. Biz Ukrayna'nın bütünlüğü taraftarıyız ve Ukrayna'nın topraklarında yabancı askerlerin çıkarılması taraftarıyız. Kırım Tatarları nüfusun yüzde 14'ünü, Ukraynalılar da yüzde 25'ini oluşturuyor. İki yapıda referanduma katılmadı. Bazı Ruslar da katılmadı. Biz oy versek de değişmeyecekti. Sonuçlar ve senaryo başka yerde yazıldı. Hiçbir gözlemcileri yok. Bu referandumun hiçbir önemi yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Referandumun meşruiyeti yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN