Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gediz' 24 saat göreve hazır bekliyor

Çanakkale'deki törenlere katıldıktan sonra Ümit Burnu'na doğru yola çıkan Gediz Firkateyni'nde, rutin görevlerin yanı sıra spordan satranca kadar her türlü sosyal aktivite de devam ediyor

Giriş Tarihi: 19.3.2014
TCG Gediz, 138 metre uzunluğunda bir firkateyn. 148 yıl sonra ilk kez Ümit Burnu'nu geçecek Barbaros Türk Deniz Görev Grubu'nun sancak gemisi. Son teknoloji silahlar ve cihazlarla donatılmış savaş gemisinin içinde, bir yandan da günlük yaşantı devam ediyor. Gemide iki vardiya halinde askeri görevler yerine getirilirken, terzisinden berberine, spor salonundan yemekhanesine kadar birçok birim de askerlere hizmet veriyor. Gölcük'ten önceki gün gözyaşları içinde uğurlanan ve dün Çanakkale Zaferi'ni anma etkinliklerine katılan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, geçit törenine katıldıktan sonra ilk durağı olan Tunus'a dümen kırdı.

KORSAN FİLMİ...

Yaklaşık 250 askeri personelin görev yaptığı gemide 24 saat canlı bir yaşam var. Personel, 6'şar saat arayla günde iki vardiya halinde çalışıyor. Gemideki yemekhanede, 3 personel tarafından günde 3 öğün yemek yapılıyor. Her pazartesi çıkan yemek gemici kuru fasulyesi. Personel bu sayede hafta başı olduğunu anlıyor. Gemide, subay, astsubay ve erler çalışıyor. Personel dinlenme salonlarında uydu yayını sayesinde televizyon seyredilebiliyor. Gemide erlerin, astsubayların ve subayların ayrı ayrı salonları var. Salonlarda kimi personel kitap okuyor, kimi de satranç oynuyor. Gemi içindeki ortak yayınla, gemideki tüm televizyonlardan film gösterimleri yapılıyor. Seferin ilk günündeki film ise, göreve çok uygun bir tercih... Somali'deki deniz korsanlarının bir Amerikan gemisine baskınını anlatan, Tom Hanks'in başrolünü oynadığı Kaptan Philips filmi veriliyor. Filmi seyreden ve daha önce Somali'de benzer görev yapan askerler, "Korsanlar gerçekçi olmuş" diye yorum yapıyor. Gemideki yatakhaneler de er, astsubay, kıdemli astsubay ve subay kamaraları olarak ayrılıyor. Gemideki yer darlığının en çok hissedildiği mekan, yatakhane... 3'lü ranza sisteminin bulunduğu kamaralarda, bir ranzanın yüksekliği ise 3 karışı geçmiyor. Subay kamaraları ise 2'li ve biraz daha konforlu. Gemide, askerlerin formda kalmasını ve boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için bir koşu bandı ve kondisyon bisikleti de yer alıyor. Spor aletlerinin yeri ise, cephaneliğin tam önünde. Geminin Yara-Savunma bölümünde, bir itfaiyeci maketi bile bulunuyor. Geminin çeşitli noktalarında atık pil toplama kutuları da var.

SAT VE SAS TİMLERİ DE VAR

Türk denizcileri, görevlerini yaparken, akıllarının bir kısmı geride bıraktığı ailelerinde. Kimi sefer sırasında doğum yapacak eşini, kimi de ilk doğum gününü kaçıracağı evladını düşünüyor. Ama hiçbirinin gözü arkada değil. Donanma Komutanlığı'na bağlı Danışma Destek Kısım Amirliği, ailelerin tüm sorunlarıyla yakından ilgileniyor. Personel, gemideki, X Band uydu sistemi sayesinde de aileleriyle ücretsiz iletişim kurabiliyor. Erlerin de büyük çoğunluğu ilk kez yurtdışına çıkacak olmanın heyecanını yaşıyor. Gemide, göreve ilişkin eğitimler de devam ediyor. Hava Savunma Harbi eğitimi kapsamında görevlere ilişkin senaryolar çalışılırken, aynı zamanda yangın tatbikatları, SAT timi eğitimleri de yapılıyor. Gemide, SAT, SAS, amfibi hücum timlerinin yanı sıra, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı bir tim de görev yapıyor. Gemide, Seahawk S-70 helikopteri de bulunuyor.

GÜNDE İKİ VARDİYA...
6 saat arayla günde 2 vardiya yapan personel, boş vakitlerinde koşu bandında form tutuyor, satranç oynuyor ya da TV izliyor. Firkateyn 102 günlük bir görev için Tunus'a hareket etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gediz' 24 saat göreve hazır bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN