Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kararı hukuka göre vermek zorundayız'

TBMM Başkanı Çiçek'ten fezleke eleştirilerine yanıt: "Suçu örtbas etme görevim yok. Hiçbir şeye kilit vurmadım. Meclis Başkanı olarak hukuka uymak zorundayım"

Giriş Tarihi: 21.3.2014
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 4 eski bakan hakkında Meclis'e gönderilen fezlekelerle ilgili dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, biri AK Parti, 4'ü ise her bir eski bakan için ayrı ayrı beş soruşturma önergesi verildiğini belirterek, şu açıklamaları yaptı:
BU ADLİ FAALİYETTİR: Meclis soruşturması bir yasama faaliyeti değil, Anayasa'nın 100 maddesinin verdiği yetkiye dayanarak Meclis'in yürüttüğü bir adli faaliyettir. Kararımızı hukuka göre vermek mecburiyetindeyiz.
KANUNDAN DOĞAN GİZLİLİK: Bu kanundan doğan bir gizliliktir. Savcılıktan ortadan kaldırılamaz. Gizliliğin 2 nedeni var. Biri insanları haklı haksız karalanmasını önlemek diğeri de delillerin karartılmasını önlemektir. Bu insanları lekeleyeceksiniz, 2 sene sonra 'kusura bakmayın' mı diyeceksiniz? Hukuk o zaman cinayete dönüşür.
ÖRTBAS ETME NİYETİM YOK: Meclis Başkanı olarak hukuka uymak zorundayım. Kimsenin suçu varsa örtbas etmek gibi bir görevim, niyetim yok.
GİZLİLİK: Bu gizlilik Meclis Başkanı'nın tasarrufuyla ortadan kaldırılacak bir gizlilik değildir. 157. Maddenin değişmesi lazım.
DOSYALAR GERİ GİTMEZ: Ceza muhakemesi hukuku çerçevesinde işlem yapacağım. Bu dosyaların geri verilmesi söz konusu değil. Hukukçuların önemli kısmının görüşü bu dosyaların bize bu safhada gönderilmemesi gerekiyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kararı hukuka göre vermek zorundayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN