Hasta mahkûmlara seçimden sonra tahliye

Giriş Tarihi: 22.3.2014

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliyesiyle ilgili olarak "Adli Tıp'tan rapor alanlar tahliye edilmeli. Seçimden sonra 40-50 civarında tahliye olacağını zannediyorum" dedi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İmralı'daki PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 2024'te 25 yılını doldurduktan sonra AİHM'nin kararı ile yeniden yargılanabileceği ya da denetimli serbestliğin gündeme gelebileceği değerlendirmeleriyle ilgili olarak ise "Asla olmaz, karara gerekçenin biraz tarihi eski. Eski yıllara ait. Ben, o manada bir şey görmüyorum. Türkiye'de şu anda yürüyen durumu etkileyecek bir şey olarak görmüyorum" yanıtını verdi.

KCK'LILARIN TAHLİYESİ

Atalay, Ergenekon sanıklarının tahliye edildiğini ancak 91 KCK'lının "dağa gidebilir endişesi ile" tahliye edilmediğinin hatırlatılması üzerine, Ergenekon'da Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ içtihadının önemli olduğunu, tutukluluk süresiyle ilgili olmadığını söyledi. Atalay "Neticede biz, yasal düzenlemeyi yaptık. 5 yıldan fazla tutuklu olan ve halen alt mahkemede ve mahkemenin sonuçlanmadığı durumlarda bunların tahliyesi gerekir. KCK için de bu geçerli" dedi.

ADLİ TIP RAPORUYLA

Hasta tutuklular veya mahkumlar için özel bir çalışma yaptıklarını bildiren Atalay, "Eğer Adli Tıp, gerçekten bunların hastalığıyla ilgili, cezaevinde tedavilerinin zorluğu ile ilgili rapor veriyorsa bunların hemen tahliyesi gerekir. Şu günlerde bir tane tahliye oldu. 40-50 civarında tahliye olacak. Seçimden sonra bunların tahliye olacaklarını zannediyorum" diye konuştu.

'ŞOV YAPIYORLAR'
Fezlekeler ile ilgili bir soru üzerine de, muhalefetin seçime 10 gün kala şov yaptığını kendi tutumlarının, yanlışlık yapan varsa mutlaka cezasını görmelidir, olduğunu söyleyen Atalay, dinlemelerle ilgili "Dosyalar olgunlaşacak. Hiçbir şey tesadüfi değil. Belgeler, deliller, hepsi netleşecek, ondan sonra da yargıya intikal edecek. Çok dosya çıkacak. Bunun bir kısmı casuslukla irtibatlı" dedi. Atalay, Fethullah Gülen'in iadesinin istenip istenmeyeceği sorusunu da "Dosyalar içinde göreceğiz onu. Dosyalar olgunlaştıkça kimleri içine alacak o zaman görmek lazım" dedi.

GEREKÇELİ KARAR TAMAMLANDI
Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne davayla ilgili gerekçeli kararını bitirmesi için 15 günlük süre verilmişti. Süre dün mesai bitimiyle doldu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de yaklaşık 7 bin sayfadan oluşan gerekçeli kararın yazımını tamamladığını, redaksiyonunun da en kısa sürede yapılacağını bildirdi. Mahkeme gerekçeli kararı Yargıtay'a gönderecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılacak incelemenin ardından hazırlanacak tebliğname, davaya bakacak Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne iletilecek. Daire'de yapılacak incelemenin ardından da duruşma günü verilerek, davanın görülmesine başlanacak. AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasta mahkûmlara seçimden sonra tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN