Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkbank'ı almak için tehdit eden patronlar

Son dönemde yaşanan siyasal ve toplumsal gelişmeler ile ekonomik durumuna ilişkin sorularımızı Başbakanlık Başdanışmanı Yiğit Bulut Sabah.com.tr için cevapladı.

Giriş Tarihi: 24.3.2014 00:35 Güncelleme Tarihi: 24.3.2014 15:42

17 Aralık operasyonuyla Türkiye'de siyaset ve toplum büyük bir kafa karışıklığı yaşamaya başladı. Gezi Parkı olaylarıyla sertleşen siyasi kutuplaşma 17 Aralık operasyonunun ardından çok daha keskin bir hal aldı. Son dönemde yaşanan siyasal ve toplumsal ve de ekonomik gelişmeleri Başbakanlık Başdanışmanı Yiğit Bulut'a sorduk. Bulut, Sabah.com.tr'nin sorularına çok net ve çarpıcı cevaplar verdi.

Hakan Hastaoğlu / Sabah.com.tr

17 Aralık ve sonrasında yaşananları göz önüne alırsak Türk ekonomisi bu operasyondan nasıl etkilendi?

Aslında olaya Gezi'den itibaren bakmak daha doğru.Gezi ile başlayan süreçte amacın ne olduğu arkasından gelenler ile şimdi çok daha açık ve net.Türkiye'nin çıktığı yoldan rahatsız olanlar ve içeride elimizden çıkıyor aman gidiyor diye düşünenler birlikte planladıkları bir yapıyı ve süreci harekete geçirdiler.Bakış açıları aynen şöyleydi; Türkiye yeni bir 10 yıllık döneme girerken bu dönemde Erdoğan'ın yönetmediği bir Türkiye yani eski Türkiye olmalı.Bunu düşünmelerinin de altında yatan sebep net; Erdoğan başladığını bitirebilir ve 2023'e bu yolda devam ederse Türkiye iç ve dış dinamiklerin kontrolünden tamamen çıkacak ve yeni büyük Tükiye hayata geçecek. Ekonomiye gelince... Aslında rakamlar her şeyi söylüyor; 80 yılda 230 milyar dolar ve 11 yılda üstüne konan 600 milyar dolar. Bu noktada akla şu soru geliyor; 80 yılda neden 230 milyar dolar? Cevap sizin de bildiğiniz gibi zor değil; 80 yıl boyunca özellikle 1946 devalüasyonu sonrası dış odaklar ve içeride yerleştirdikleri yerleşik düzen eline geçerek küçük, kavruk, onların elinde bir Türkiye gerçeği var. 230 milyar dolar kağıt üstünde görünen ve bir 230 da bu 5000 gerçek ve tüzel kişinin her yıl çaldığı varlığımız var. 2003 sonrası büyüme sadece büyüme merkezli değil, çalınan, 5000 gerçek-tüzel kişi tarafından daha sahaya inmeden cebe inen bu miktarın çalınması önlenince ortaya bugün gördüğümüz 800 milyar doların üstündeki rakam çıkıyor. Gezi ve 17 Aralık sonrasına gelince… Ekonomi daha çok Fed'in politika değiştirmesinden etkilendi. Eğer Fed ile aynı döneme gelmeseydi bu zorbaca denemeler bugün gördüğümüz sınırlı etkiyi dahi yapamazdı. Daha açık yazayım; bugün bu yapının yani yerleşik düzen - efendileri ve taşeronları olan paralel örgütlerin, Türkiye'de ne siyasi, ne de ekonomik operasyon yapmaları artık söz konusu bile değil.
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank'ı almak için tehdit eden patronlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN