Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asker kaçakları oy kullanabilecek mi?

Giriş Tarihi: 25.3.2014 13:45 Güncelleme Tarihi: 25.3.2014 17:07

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bakaya olanların oy kullanırken askerlik şubesine teslim edeceği şeklindeki söylentinin doğru olmadığını söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yerel seçim çalışmaları kapsamında Sivas'ın Koyulhisar ilçesinde geldi. Burada parti teşkilatı tarafından karşılanan Yılmaz, seçim irtibat bürosunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"30 Mart yerel seçimlerinde bakaya olanlar oy kullanabilecek mi?" sorusuna Bakan Yılmaz, ' Oy vatandaşın en temel anayasa hakkıdır. Dolayısıyla tüm kamu kuruluşlarının gerek Milli Savunma Bakanlığının gerek İçişleri Bakanlığının gerek Emniyet Genel Müdürlüğünün gerekse kolluk kuvvetleri olan jandarmanın vatandaşın demokratik hakkını kullanması için her türlü yardımı, kolaylığı göstermesi gerekmektedir. Dolayısıyla bakaya olanların da bu hakkını elde edeceği veya oy kullanırken askerlik şubesine teslim edeceği şeklindeki bir söylentinin doğru olmadığını söylüyorum. Dolayısıyla da herkes vatandaş gönül rahatlığıyla oy kullanabilir çünkü herhangi bir askerlik şubesine sevki yapılmayacaktır. Haklarında bir hiyerarşi vardır, demokratik haklarını kullanmak, vatandaşlık hakkını kullanmak, diğer günlerde de önündedir. Kaldı ki Emniyet Genel Müdürlüğü ile diğer hukuki mevzuat içerisinde de sadece bir tutanak tutuluyordu. 15 gün sonra askerlik şubesine uğrayacağı şeklinde bir tutanak imzalatıp veriliyordu. Belki bu oy kullanma gününde bu dahi yapılmayabilir. Diğer günlerde bile doğrudan askerlik şubesine sevk yok; 15 gün sonra askerlik şubesine uğrayacağına ilişkin bir tutanak imzalatılıyordu. Bu oy kullanma süresinde bu dahi yapılmayabilir çünkü asıl olan vatandaşın demokratik hakkını kullanmasıdır. Yani herkes gönül rahatlığıyla gidip oyunu kullansın ' yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asker kaçakları oy kullanabilecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN