Türkiye'nin en iyi haber sitesi

F-16'lar Süleyman Şah için hazır

Giriş Tarihi: 25.3.2014

Türk F-16'ları, önceki gün Suriye jetini düşürerek Şam yönetimine "Angajman kurallarını uygularım", IŞİD'e de "Süleyman Şah Saygı Karakolu'na bir tehdit olursa gerekeni yaparım" mesajı verdi. Şimdi F-16'lar saldırıya karşı hazır bekliyor

Türk F-16'larının önceki gün Türk Hava Sahası'nın uyarılara rağmen ısrarla 1 kilometreye kadar ihlal eden Suriye'ye ait iki adet MIG-23 uçağına müdahalesi dünya gündemine otururken Ankara kritik iki mesaj vermiş oldu. Askeri ve diplomatik kaynaklar, Ankara'nın, bu adımla Ankara ve Lozan Anlaşması ile Türkiye'nin toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakoluna yönelik tehditte bulunan El Kaide destekli Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) 'Ayağını denk al' mesajı verdiğini belirtti.

IŞİD'DEN SÖZDE TEHDİT

IŞİD, Türkiye'nin Suriye'de 28 Türk askerinin koruduğu Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu kapatması ve Türk bayrağını indirmesi tehdidinde bulunmuş 3 günlük süre vermiş, "Yoksa türbeyi yerle bir ederiz" tehdidi savurmuştu. Diplomatik kaynaklar Türkiye'ye yönelik mesajın 18 Mart'ta internete yüklendiğini ve verilen sürenin anlamsız olduğunu dile getirdi. Kaynaklar, şu anda Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yönelik bir tehdidin olmadığının da altını çizdi.

BM VE NATO'YA BİLGİLENDİRME

Türkiye dün hava sahası ihlali yaptığı için düşürülen Suriye uçağına ilişkin NATO ve BM'yi bilgilendirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile telefonda görüşerek, gelişmeleri aktardı. NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Fatih Ceylan, Rasmussen'e Suriye uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğine yönelik raporu iletti. BM Genel Sekreter Sözcüsü Yardımcısı Farhan Haq yaptığı açıklamada,"Aceleci eylemler durumu daha da kötüleştirebilir" derken ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise bir soru üzerine, "Suriye'nin 2012'de bir Türk uçağını düşürmesinden bu yana Türk hükümetinin angajman kurallarıyla ilgili tamamen şeffaf olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

SIFIR TOLERANS ANGAJMANI

Türkiye'nin Haziran 2012'de Suriye'ye karşı kabul ettiği yeni angajman kuralları kapsamında, Suriye tarafından sınıra yaklaşan her askeri unsur tehdit olarak değerlendirilip askeri hedef muamelesi görüyor. Yeni angajman kuralları, Suriye askeri unsurları sınırı geçmese de 'güvenlik tehdidi' olarak algılanıp sınıra yakın bölgelerde vurulabilir şeklinde yorumlar da içeriyor. Türkiye, sınıra yaklaşan askeri unsurları uyarıyor, ihlal halinde ise doğrudan hedef olarak vuruyor. Sınırdaki olaylar sonrasında Diyarbakır'daki 181'inci Pars Filo ve 182'nci Atmaca Filo alarm seviyesini kırmızıya yükseltirken 8 adet F-16'nın sınırda devriye nöbeti tutuyor. Bu arada, Urfa'da Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı bir birliğin Süleyman Şah Saygı Karakolu'na olası bir müdahaleye karşı hazır bekletildiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
F-16'lar Süleyman Şah için hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN