Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyanet'ten şantajcılara sert uyarı: Büyük fitne

Giriş Tarihi: 26.3.2014

Diyanet İşleri Başkanlığı beklenen fetvayı verdi: Mahremiyeti ihlal eden kriminal ve mesiyanik (mesihle ilgili) akımlardan beslenen hurafeler fitneye yol açar, milli varlığımızı tehlikeye sokar

Diyanet İşleri Başkanlığı, "nevzuhur" (yeni oluşum) diye nitelendirdiği paralel yapının sahih İslam anlayışının özünü ve omurgasını yok saydığını açıkladı. 14 maddelik fetvada paralel yapıya değinen Diyanet, bu oluşumların milleti kaygılandırdığını, manevi bütünlüğü tehdit ettiğini belirtti. Açıklamada doğrudan isim verilmeden paralel yapının yürüttüğü faaliyetler dine, topluma ve ülke güvenliğine zarar veren yönleri çarpıcı bir biçimde anlatıldı. Söz konusu yapının gizli ilimle dünyaya hükmetme çabasında olduğu tespiti yapıldı. "Toplumun özsel varlığını sarsmaya yönelik kriminal, spiritüalist ya da gnostik ve mesiyanik akımlardan beslenen modern hurafeler karşısında aziz milletimizi bilgilendirme sorumluluğunun farkındayız" denildi. Mahremiyetin ihlal edildiğine işaret edilen açıklamada insaf, vicdan ve adalet ölçülerinin göz ardı edildiği, yalana ve iftiraya başvurulduğu, dinin yüksek değerlerinin hafife alındığı vurguları dikkat çekti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

MAHREMİYETİ İHLAL ETMEYİN:
Güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen bir peygamberin ümmetinde bulunması gereken vazgeçilmez hasletlerden biri, hiç şüphesiz, ahlâkî ölçülere sadakat göstermektir. Mahremiyetin ihlali; insaf, vicdan ve adalet ölçülerinin göz ardı edilmesi; her ne suretle olursa olsun, yalana, iftiraya ve tecessüse başvurulması, dinin yüksek değerlerinin hafife alınması, hangi sebeple olursa olsun helal-haram sınırlarının yok sayılması ve kul hakkı bilincinin zaafa uğratılması, bu sadakatle asla bağdaşmaz. Bütün bu mefsedetlerin (fitne) dini ve milli varlığımızı tehlikeye sokacağı ve toplumsal yapımızı tahrip edeceği unutulmamalıdır.

İSLAM İSTİSMAR EDİLİYOR:
İslam'ın dünyevi bir güç devşirme adına istismar edilmesi başta olmak üzere, onun herkesi kucaklayan maneviyatını indi çıkarları ve basit hedefleri için araçsallaştıranların elim akıbetlerine tarih boyunca tanıklık edilmiştir.

BÜYÜK FİTNE UYARISI:
Ülkemiz, kalıcı sonuçlar doğurabilecek büyük bir fitne ve imtihandan geçmektedir.

YENİ ÇIKMA OLUŞUMLAR:
Sahih İslâm anlayışının omurgasını, özünü ve ruhunu yok sayan nevzuhur oluşumlar, milletimizi kaygılandırmakta, manevi bütünlüğümüzü tehdit etmektedir.

GÜVENİ TEHDİT EDEN PROJE:
Mevcut durumda milletin huzur ve güvenini tehdit eden her projenin, din dili üzerinden varlığını sürdürmesi milletimizin dini duygularını rencide ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır.

GELECEĞİMİZ REHİN ALTINDA:
Böylece, ölçüsüz bir şekilde varlığını dinsel bir retoriğe bağlı olarak sürdüren taraftarlığın geleceğimizi rehin alacak bir raddeye ulaştığı esefle gözlenmektedir.

ŞEFKAT TEPE RAPORU GELİYOR
Diyanet İşleri Başkanlığı, yaptığı açıklamada, bu süreçte yaşanan gelişmelere ilişkin vatandaşların sorularına önümüzdeki günlerde Din İşleri Yüksek Kurulu'nun hazırlayacağı raporla ayrıntılı yanıt vereceğini belirtti. Raporda STV'de yayımlanan Şefkat Tepe isimli dizide Hz. Peygamber'in kamyona bindirilmesi, Fethullah Gülen'in Allah'la konuştuğu, kainat imamı iddiaları da yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet'ten şantajcılara sert uyarı: Büyük fitne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN