Twitter engeline durdurma

Giriş Tarihi: 27.3.2014

Ankara 15. İdare Mahkemesi, TİB'in, Twitter'ın engellenmesi kararını oy çokluğuyla durdurdu. Gerekçede haberleşme ve düşünceyi açıklama özgürlüğüne vurgu yapıldı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın Twitter'ın erişiminin tedbiren engellenmesi yönündeki kararına karşı Türkiye Barolar Birliği, Gazeteciler Cemiyeti ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural dava açmıştı. Türkiye Barolar Birliği'nin "yürütmenin durdurulması" talebini de içeren davasını bakan Ankara 15. İdare Mahkemesi 1'e karşı 2 oyla yürütmenin durdurulması kararı verdi. Kararda, TİB'in, Twitter'a erişimin tamamen engellenmesi yönündeki işleminin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınan ifade ve haberleşme hürriyetini kısıtlayabilecek nitelikte olduğu belirtildi. TİB'in savunmasını almadan karar veren mahkeme bu nedenle kuruma "İşlemin hukuki dayanağının ne olduğunun, hangi yetkiye dayanarak verildiğinin sorulmasına ve engellenmenin dayanakları ile işlem dosyasının TİB'den istenilmesine" karar verip 15 gün süre tanıdı. Mahkeme savunma alınmadan karar verilmesini ise İdari Yargılama Usulü Kanunu'ndaki "uygulanmakla etkisi tükenecek olan idari işlemler için, idarenin savunmasını almaksızın da yürütülmeyi durdurma kararı verilebilir" hükmüne bağladı. Karara muhalif kalan Başkan Musa Heybet ise gerekçesinde yürütmeyi durdurma kararlarının ancak idarenin savunması alındıktan sonra verilebileceğini kaydetti. Karardan sonra TİB'de de ön değerlendirme yapıldı. Değerlendirmede, "Kararın uygulanması için, gerekçesi tebliğ edildikten sonra 30 günlük süre bulunuyor. Bu süre sonuna kadar uygulanması için yasal bir zorunluluk bulunmuyor" görüşü öne çıktı. Anayasa Mahkemesi ise dün yaptığı toplantıda Twitter'a erişimin engellenmesi yönündeki bireysel başvuruları gayri resmi olarak değerlendirip resmi gündem konusu olmadığı için bir karar oluşturmadı. Toplanan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da kararın kendilerine ulaşmasından sonra bir değerlendirme yapma kararı aldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise karara ilişkin, "TİB'in yaptığı mahkeme kararlarını uygulamaktır. İdare Mahkemesi'nin gerekçesini işin doğrusu merak ediyorum. Bir idari işlemin Anayasa'ya aykırılığını nasıl değerlendirmiş onu gerekçesinde göreceğiz. Twitter, Türkiye'nin kanunlarına uyacağını söylediği takdirde zaten bir sorun kalmaz" dedi.

Twitter mahkemeye başvurdu

TwItter Türkiye'deki engellemenin yasal bir dayanağı olmadığını belirterek, "Türk mahkemelerinde dava açmak için dilekçe verdik" dedi. Öte yandan Twitter erişime tedbir kararı alınmasına neden olan "oyyokhirsiza" hesabına Türkiye'den erişim engellendi. Ayrıca "ACEMUSAKLARI" hesabında yer alan ve şikâyet konusu olan içerikler de kaldırıldı. Twitter, engellemelerle ilgili kullanıcıların e-mail ya da IP adreslerinin Türk hükümetine verilmediğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter engeline durdurma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN