Büyük ihanet

Paralel yapı, Davutoğlu, Fidan, Güler ve Sinirlioğlu'nun gizli Suriye toplantısını dinleyip internete sızdırdı. Ankara "Vatana ihanet" dedi. Olay, geçen hafta "Hükümet Suriye'ye girmek istiyor" diyen Kılıçdaroğlu hakkında "Biliyor muydu?" sorusunu akla getirdi

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun Suriye'de Türk toprağı statüsündeki Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik IŞİD terör örgütünün tehdidi üzerine Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'nadaki kozmik odada yaptıkları "çok gizli" toplantı paralel yapı tarafından dinlendi ve internete servis edildi. IŞİD, Suriye sınırları içinde bulunan, Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi'nin etrafındaki yerleşim yerlerini ele geçirdikten sonra geçtiğimiz günlerde "Türk bayrağını indirip türbeyi üç gün içinde boşaltın" tehdidinde bulundu. Bu gelişmeler üzerine devletin diplomasi, güvenlik ve istihbarat birimleri bir araya gelerek Türkiye'nin konuya ilişkin atacağı adımları değerlendirdi. Toplantı, Dışişleri Bakanlığı'nda Davutoğlu'nun özel güvenlikli toplantı odasında yapıldı. Toplantıya Fidan, Güner ve Sinirlioğlu da katıldı. Devlet açısından en mahrem sayılabilecek bu toplantı sırasında IŞİD'ın sadece türbeye değil tüm Türkiye'ye yönelik terör tehdidi karşısında alınacak önlemlerle ilgili senaryolar masaya yatırıldı. Türkiye'nin buna vereceği yanıt, alınacak diplomatik ve güvenlik önlemleri "beyin fırtınası" şeklinde tartışıldı.

KILIÇDAROĞLU BİLİYOR MUYDU?

Toplantıyı "ortam dinlemesi" ile kayda alan paralel yapı konuşulanları dün internetten yayınladı. Ses kayıtları Ankara'da büyük tepki gördü ve "Yapılan vatana ihanet. Devletin namusuna el uzatıldı. Bu el kesilmelidir" yorumlarına neden oldu. Bu arada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçen hafta hükümetin Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu bahane ederek Suriye'de savaşa gireceği iddiasında bulunmuştu. Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri "Paralel yapı CHP'ye yasadışı kayıtları servis etti mi" iddiasını gündeme getirdi. Bu arada, Kayıtların sızdırılması sonrası gündeme getirilen MGK'nın olağanüstü toplanacağı iddiaları Cumhurbaşkanlığı tarafından yalanlandı.

NE KONUŞULDU?
Dinleme kayıtlarına göre toplantıda, IŞİD'in Süleyman Şah Türbesi'ne saldırması halinde, havadan mı kadadan mı operasyon yapılacağı, yurt dışı muhataplardan kimlere bildirilebileceği, sınır kontrolü, provakasyonlar, uluslararası hukuk açısından sıkıntıya düşmemesi için atılacak adımlar tartışıldı. Bir yetkilinin, "Bu IŞİD'ler, MIŞİD'ler gibi ne idüğü belirsiz yapılar kullanılmaya son derece açık. Bunlardan oluşan bir alana komşu olmak bizim için hayati bir güvenlik riski yaratır" sözleri dikkat çekiyor. Ayrıca ulusal güvenliğin muhalefet tarafından "ucuz iç politika malzemesi" haline getirilmesi konuşuldu.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Dinleme kayıtlarının internete düşmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Yeni kurulan Ankara Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu resen ilk soruşturmasını başlattı. Soruşturma casusluk kapsamında yapılacak.

DIŞİŞLERİ: BU BİR CASUSLUK FAALİYETİ
Çok gizli toplantının ses kayıtlarının internete sızmasının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan da çok sert bir açıklama yapıldı. Ses kayıtlarının bazı bölümlerinin tahrif edilerek yayımladığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
DEVLETİN ASLİ GÖREVİ: Birtakım terör unsurlarının tehdidi altındaki bir vatan toprağını gerektiğinde savunmak amacıyla ilgili kurumlar arasında değerlendirmeler yapılması devletin asli görevleri arasında olan doğal bir uygulamadır. Toplantıda, Türkiye'nin, herhangi bir saldırıda Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu savunma yönündeki iradesinin tam olduğu ve Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun ve orada görevli personelimizin emniyetini teminen, ihtiyaç duyulduğunda gereken adımların kararlılıkla atılacağı teyit edilmiştir.
ULUSAL GÜVENLİĞE SALDIRI: Dışişleri Bakanı makamı gibi devletin en hassas güvenlik konularının ele alındığı bir mekandaki gizli toplantının izlenerek görüşmelerin servis edilmesi Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik alçakça bir saldırı, bir casusluk faaliyeti ve son derece ağır bir suçtur.
İHANET ŞEBEKESİ: Bu olay, ülkemizin karşı karşıya bulunduğu siber ve elektronik saldırı tehditlerinin boyutunu gözler önüne sermektedir. Bunu yapan ihanet şebekeleri devletimizin ve milletimizin düşmanlarıdır.
EN AĞIR CEZA: Devletimizin ve milletimizin güvenliğine yönelik bu saldırının faillerinin en kısa zamanda tespit edilerek ortaya çıkartılmaları ve adalete teslim edilerek yasalar çerçevesinde hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılmaları sağlanacak; Türkiye Cumhuriyetini hedef alan bu haince saldırı mutlaka akamete uğratılacaktır.

DAVUTOĞLU: AÇIKÇA SAVAŞ İLANI
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kritik Suriye toplantısının sızdırılmasının Türkiye'ye açık bir savaş ilanı olduğunu belirterek, "Bu saldırıyı yapanlar en ciddi şekilde cezalandırılacaktır. Bu saldırıyı gerçekleştirenler, Süleyman Şah Türbesi'nin korunmasına yönelik tedbirleri engellemek istemektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük ihanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN