Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: 'Jammer olan bir oda dinlendi'

Güvenlik toplantısının ilegal dinlenmesine tepki gösteren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Jammer, yani sinyal kesici olan bir oda dinlendi. Bunun askeri mahiyette bir saldırıdan farkı yok. Buna hizmet eden piyonlar açığa çıkarılacak" dedi.

Giriş Tarihi: 28.3.2014 12:07
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda yayınlanan ses kaydını bir televizyon programında değerlendirdi.

Konya'da canlı yayına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bu AK Parti'ye değil devlete yönelik bir saldırıdır. Orada konuşulan konu bir AK Parti stratejisi değildir" dedi.

Kilislioğlu: Sayın bakan kim yaptı dün çıkan ses kaydını? 'Biliyoruz kimler yaptı? İçerideki paralel yapıyı kullanıyorlar' dediniz?

Ahmet Davutoğlu: Bu dinlemede kullanılan sıradan piyonlar var. Bu işi, bu dinleme teknolojisiyle ilgili olabilecek alternatifleri değerlendiriyor arkadaşlar. Jammer'ın kullanıldığı bir odadır orası. Bu piyonları kullanan eller kimse ha sınır ihlali yaparak saldırıda bulunmuş sunuz ha devletin mahrem toplantılarını dinlemiş siniz. Bu açık bir saldırıdır. Başka türlü yapılan ihlal lokal kalabilir uçağın ihlali gibi. Ama askeri ve güvenlik opsiyonlarının konuşulduğu bir toplantıya böyle bir siber saldırı yapılmışsa bu askeri mahiyetli bir saldırıdan farkı yok.

'AK PARTİ'YE DEĞİL DEVLETE BİR SALDIRIDIR'

Karşılık askeri mi olur yani?

Davutoğlu: Mahiyet olarak söylüyorum yoksa Türkiye hukuk devletidir ve bu kurallar içinde olur. Önce piyonlar sonra arkasında kimler varsa bir akıl varsa gerisinde onlar. Eğer bu olay bundan 5 sene önce olmuş olsaydı arkadaki güçlerle ilgili farklı senaryolar düşünülebilirdi. Eğer bu olay Türkiye'de üç seçimin son 12 yıl içinde Türkiye'nin biriktirdiği güç malum, bu güçten rahatsız olanlar malum. Böyle üç kader seçiminin birinci aşamasında mahalli seçimlerden iki gün önce olmuşsa, hatta sürekli Türk siyasetine dinleme gündeme düşmüşse, daha önce Cumhuriyet Halk Partisi için de Milliyetçi Hareket Partisi için de manipülasyon yapılmaya çalışıldı. Türk siyasetine müdahale bu. Biz o zamanda açık ve net bir tavır almıştık. Ama bu AK Parti'ye bir müdahale değil. Türkiye Cumhuriyeti hükümetine ve Türkiye Cumhuriyeti devletine dönük bir saldırıdır. Orada konuşulan konu AK Parti stratejisi değil. Dışarıda olan bir askeri birliğimizin, güvenliğinin teminat altına alınması.

'REJİME VE IŞİD'E HİZMET EDİYORLAR'

Başbakan'ın kriptolu telefonlarının kayıtlarının yayınlanması, bakan görüşmelerinin yayınlanması, bir takım değişik tapelerin yayınlanması bunları arka arkaya getirdiğinizde kimse bizi bunlar ayrıydı, bu dinleme ayrı bir şey argümanına inandıramaz. Türkiye'de siyaseti dizayn edip tekrar bir kaos senaryosu yönetmek isteyen kimlerse içerde veya dışarıda bu piyonları kullanmak isteyen kimlerse bunlarla ilgili çalışmalar yapılacak. Burada önemli olan siyaseti dizayn etmek isteyenler, partimizin seçimlerde darbe yemesini ve bu suretle Türkiye'nin bütününde siyaset yapan AK Parti'nin bir darbe yemesi sonucunda Türkiye'nin tekrar koalisyonlara ve kaosa yöneltilerek kolay idare edebilebilir, yönlendirilebilir, kapalı kapılar ardında manipüle edilebilir hale gelmesini isteyenlerdir bunlar. Suriye ve IŞİD dememde de buların ortaya çıkması onların işine yaramıştır. Bu dinlemeleri yapanlar ve bunlara sessiz kalanlar rejime ve İŞİD'e hizmet ediyorlar.

'ORADAKİ ASKERLERİMİZİN GÜVENLİĞİNİ RİSKE ATAMAYIZ'

IŞİD tehdidi konusunda ciddi tehdid algısı olduğu anlaşılıyor. Suriye içindeki bu yapıya dönük tedbir almanızı engellemeye dönük bir hamle mi bu?

Davutoğlu: Şimdi hepsi Milli Güvenlik Kurulu üyesidir oraya katılanların. Hepsi Türkiye'nin stratejisini belirleme yetkisine ve sorumluluğuna haiz insanlardır. Başbakanı'mızın verdiği bir görevle o gün IŞİD, Özgür Suriye Ordusu'na karşı rejimle işbirliği halinde. Bizim askeri mevzilerimizi kontrol edince Özgür Suriye Ordusu çekilmek zorunda kalınca bir güvenlik değerlendirme toplantısı yapılması icap etti. Hangi tedbirleri alırsak ulusal güvenliğimizi teminat altına alırız ve nasıl bir yol izlemek lazım. Bu toplantı esas toplantı değil. Heyetler salonda beklerken harita ve bütün görsel malzemelerle ve alandaki askeri dengeleri gözetecek şekilde her bir birim bana sunuşta bulundu. O sunuş öncesinde ben her birimden görüşleri alıyorum. Bu toplantı o toplantı. Muhteviyatını hiçbir zaman teyit etmiyoruz çünkü tahrip edilmiş bir muhteviyat. O yüzden kimse buna bakarak kimse hakkında hüküm vermeye kalkmasın. Bizi ilgilendiren böyle bir olayın olmuş olması daha çok. Bu olayı açık bir tecavüz ve saldırı olarak görüyoruz. Ben bütün sunumlardan sonra bütün verilerle akşam Başbakanı'mıza giderek arz ettim. Şu senaryoda şu uygulanacak filan. Ama o toprağın savunması ve oradaki askerlerimizin güvenliğinden asla taviz verilmeyecek. Birileri bize saldırı yaptı diye birileri Türkiye içinde bu saldırıdan medet umarak bu saldırıyı kullanarak muhalefeti de kastederek söylüyorum. Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin zaaf içinde gösterilmesinden medet umarak bir takım spekülasyonlar yaptı' diye bizim devletimizin oradaki askerimizin güvenliğini riske atmayız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: 'Jammer olan bir oda dinlendi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN