Görüşmeyi kime servis ediyorsun?

Dışişleri'ndeki güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine çok sert tepki gösteren Başbakan Erdoğan "Ahlaksızlık, adilik, alçaklık. Bunları kime servis ediyorsun" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, 30 Mart seçimlerinde ya yeni Türkiye'ye ya da eski Türkiye'ye oy verileceğini ifade ederken, "Dağlara çıkaran zihniyet barışı, demokrasiyi, kardeşliği konuşabilir mi?" dedi. Erdoğan Dışişleri Bakanlığı'ndaki güvenlik toplantısının illegal olarak dinlenmesi ve sızdırılmasını da "ahlaksızlık" olarak nitelendirdi. Erdoğan dün Van ve Diyarbakır'da yaptığı konuşmalarda şu mesajları verdi:
ADİLİK, AHLAKSIZLIK: (Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi) Bu Pensilvanya ihanet içerisinde. Youtube'a yine bir şey düşürdüler. Ulusal güvenlikle ilgili, Suriye'de Süleyman Şah türbesiyle ilgili konuşuluyor. Ortam dinlemesi yapmışlar. Bu ahlaksızlıktır, bu adiliktir, bu alçaklıktır, bu namuzsuzluktur. Bu kadar önemli bir görüşmeyi ortam dinlemesi yaparak sen kime servis yapıyorsun.
ESKİ TÜRKİYE'DE DİLLER YASAKTI: 30 Mart'ta sandık başına gidilecek. Ya eski Türkiye'ye ya yeni Türkiye'ye mühür vuracağız. Eski Türkiye'de yasaklar vardı, kimlikler üzerinde, kültürler üzerinde yasaklar vardı. Devlet kibirliydi, tepeden bakıyordu, vatandaşına insan muamelesi yapmıyordu, vatandaşını horluyor, tahkir ediyordu, vatandaşları arasında ayrımcılık yapıyordu. 12 yıl boyunca bunu ortadan kaldırmaya çalıştık. Bugün Kürtçe propaganda yapabiliyorlarsa bunun önünü açan biz olduk.
YENİ TÜRKİYE'DE KAN YOK: Yeni Türkiye'de kan yok, barış var, birlik, kardeşlik var. Biz gençlerin zamansız yitip gitmesinin önüne geçtik. Şu gençlerimizi dağlara çıkaran zihniyet hangi zihniyettir? Dağlara çıkaran zihniyet barışı konuşabilir mi, demokrasiyi konuşabilir mi, kardeşliği konuşabilir mi?
SİLAHA RAĞMEN YAPTIK: Kardeşlerim biz bunları tehditle yapmadık, tehditlere rağmen yaptık, biz bunları silahların gölgesinde yapmadık silahlara rağmen yaptık. Şimdi BDP çıkmış diyor ki 'AK Parti yapmadı biz aldık' diyor. Neden 90'larda almadınız o zaman, 90'larda da vardınız neden almadınız?
DİYARBAKIR'DAKİ KARDEŞLİK RAHATSIZ ETTİ: 4 ay önce 16 Kasım'da Diyarbakır'da muhteşem bir buluşma gerçekleştirdik. Hep birlikte Türkiye'ye megri, ağlama dedik. İşte bu kardeşlik atmosferi birilerini çok ciddi rahatsız etti. Yıllardır gençlerin kanından beslenen vampirler bundan rahatsız oldu.
PENSİLVANYA İSTİSMAR ETTİ: Pensilvanya diye bir olay yaşıyoruz. On yıllardır Bediüzzaman Said Nursi'nin hatırasını ve eserlerini istismar etti. Bu Pensilvanya'daki zat utanmadan, sıkılmadan, hayasızca CHP'ye oy istiyor. Burada şunu açık açık vurguluyorum, Pensilvanya'daki zat gençliğinde imkan varken gidip Said Nursi'yi ziyaret etmemiştir. Çünkü Kürt olduğu için yanına gitmekten kaçınmıştır. O gün nasıl tahkir ediyorsa, bugün senaryosunu yazdığı dizilerle Kürtleri tahkir ediyor. Pensilvanya'daki sarayından buradaki maşaları aracılığıyla çözüm sürecine saldırıyor, kardeşliğe, barışa saldırıyor.
BDP'YE YÜKLENDİ: Bunların adındaki barışa bakmayın. Bunların barışla alakası yok. Demokrasiye bakmayın, bunların demokrasiyle alakası yok. İşleri güçleri 14 ile 15 yaşındaki çocuklar dağlara kaçırılıyor. Nasıl bir barış bu? Nasıl bir demokrasi bu?

MİTİNG SONRASI ARBEDE: 3 YARALI
Miting sonrası, Cumhuriyet Caddesi'nde bekleyen BDP'li bazı gruplar ile mitinge katılan vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı. Caddede, Kadir İnan (26) isimli kişi henüz belirlenemeyen nedenle açılan ateş sonucu yaralandı. İlçelerden mitinge katılmak için Van'a gelen bazı vatandaşların bir grubun taşlı ve sopalı saldırısına uğraması sonucu yaralanan 2 kişi de hastaneye kaldırıldı.

DOKTOR TAVSİYESİNE RAĞMEN İPTAL ETMEDİ
Ses tellerinde önemli ölçüde hasar oluştuğu öğrenilen Erdoğan'ın sesi Van konuşmasında büyük oranda gitti. Erdoğan doktorların istirahat önermesine rağmen Diyarbakır mitingini iptal etmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görüşmeyi kime servis ediyorsun?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN