Güneydoğu'nun en huzurlu seçimi

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın referandum öncesi, 3 Eylül 2010'daki Diyarbakır mitingini de izlemiştim. Diyarbakır'daki havayı o zaman, "Her yol 'evet'e çıkıyor" diye özetlemiştim.
O günlerde, bölgede silahlar henüz susmamış, kan durmamıştı.
Ama barış süreci ilk meyvelerini vermeye başlamıştı.
Diyarbakır halkı, dili 'çatışma'yı çağrıştıran, kan dökülme sürecini uzatabilecek söylemlere ve tavırlara karşı bayrak açmıştı.
Aradan yaklaşık 4 yıl geçti. Diyarbakır temsilcimiz Hüseyin Kaçar'la birlikte, havalimanından çıkarken, AK Parti'nin astığı Başbakan Erdoğan'a hitaben, "Kürt halkı seninle gurur duyuyor" yazılı afiş dikkatimi çekti. Şehrin her yanı, Başbakan'ın mitingini duyuran bilboard ve afişlerde dolu.
Hüseyin Kaçar, daha önceki mitinglerle şimdikinin farkını şöyle anlatıyor: "Önceki mitinglerde, Başbakan gelmeden önce, BDP ve STK'lar, halkı, mitingi protesto etmeye çağırıyorlardı. Başbakan'ın geliş güzergahında kepenkler özellikle kapatılıyor, çöpler toplanmıyordu.
AK Partili görevlilerin afiş asmasına müsaade edilmiyor, asılabilenler de parçalanıyordu..."

BARIŞIN TADI GÜZEL

Konuştuğum insanlar, aradan geçen 4 yıl içinde, AK Parti'nin Kürtlerle, bölgeyle barıştığını söylüyor.
Ancak halkın devletle barışma sürecinde tereddütler devam ediyor. Ama görünen o ki; Güneydoğu bugünlerde, tarihinin en huzurlu seçimine gidiyor.
Bir Diyarbakırlının şu sözleri, gelinen noktayı ve bundan sonraki beklentileri özetliyor: "Biz nefessiz kalmıştık, çözüm süreciyle beraber yeniden nefes almaya başladık. Artık cenazeler üzerinden siyaset yapılmasını istemiyoruz.
Bundan sonra, halkın çıkarına, somut hizmetlere dayalı siyaset bekliyoruz.
Beyaz, temiz bir sayfa açmaya hazırız..."
Bölgedeki bu olumlu havanın nedeni sadece terör olaylarının sona ermesi değil elbette.
Ekonomik olarak da güzel gelişmeler yaşanıyor.
SABAH muhabiri Özgür Cebe, akan kanın durmasıyla beraber, bölgede yaşanan ekonomik gelişmelerden bazılarını şöyle anlatıyor:
Büyük gruplar yıllarca bölgeye terör yüzünden yatırım yapamıyor, başlanan yatırımlar, yarım kalıyordu. Daha önce iş makineleri yakılıyor, işçiler kaçırılıyordu.
Bölgeye gelen işadamları cesaretlendi artık.
Koç grubu Divan Otel yatırımını askıya almıştı, yeniden inşaata başladı. Dedeman ikinci otelin temelini attı.
Hilton Garden oteli açıldı.
Holliday Inn oteli inşaatı sürüyor. Uluslararası sermaye olan Forum alışveriş merkezi Aralık'ta hizmete girecek. 3 bin 500 kişiye iş imkanı sağlayacak Ceylanpark alış veriş merkezi 30 Nisan'da açılış yapacak.
Çözüm sürecinden sonra Diyarbakır'a alçı plaka fabrikası, iplik dokuma fabrikası, çikolata fabrikası başta olmak üzere, 20 civarında yeni yatırım geldi.
Memorial grubu 2010'da tereddütle hastane açtı. Şimdi Diyarbakır'da ikinci hastaneyi de hizmete soktular.
Duble yollar yapıldı, Diyarbakır sıcak bitümlü (A kalite) asfaltla tanıştı.
Diyarbakır'ın etrafını dairesel şekilde çevrelerden 86 kilometrelik çevre yolunun birinci etabı bitti. Eskiden bir saatte alınan mesafe şimdi 10 dakika.
Çözüm sürecinden sonra bölgeye gelen turist sayısı yüzde 70 arttı.
2015'te tamamlanacak olan 115 bin metrekarelik kapalı terminal binası olan uluslararası havalimanı inşaatı hızla devam ediyor.

KCK'NIN MİMARI

Diyarbakır halkı hükümetin ve Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıya yönelik tutumunu net bir şekilde destekliyor. Bölge halkı, KCK operasyonlarının mimarının Gülen örgütü olduğunu düşünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'nun en huzurlu seçimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN