Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne bir saldırı

"Devlete dönük bir saldırı gerçekleştirildi" diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: Çünkü orada vatan toprağının bir parçasının teminat altına alınması konuşuluyordu

Giriş Tarihi: 29.3.2014
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesiyle ilgili, bunun AK Parti'ye bir müdahale olmadığını belirterek, "Bu Türkiye Cumhuriyeti hükümetine, devletine dönük bir saldırıdır. Çünkü orada konuşulan konu AK Parti stratejisi değil, dışarda mevcut askeri güvenliğin teminat altına alınması, bir vatan toprağının parçasının teminat altına alınması" dedi. Bakan Davutoğlu, NTV'de katıldığı programda "Bu dinlemede kullanılan sıradan piyonlar olduğunu" belirterek önceki günden itibaren bakanlıkta ve güvenlik birimlerinde her türlü araştırmanın yapıldığını ve bu piyonların bulunacağını kaydetti. Bu dinleme teknolojisiyle ilgili olarak alternatiflerin değerlendirildiğini söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu: "Jammer'ın (sinyal bozucu) da kullanıldığı bir odadır burası. O bakımdan tedbirlerin de alındığı bir odadır. Bu piyonları kullananlar kimse Türkiye Cumhuriyeti'ne ha sınır ihlali yaparak saldırıda bulunmuşsunuz, ha devletin mahrem toplantılarını ihlal ederek saldırıda bulunmuşsunuz. Başka tür yapılan ihlal lokal kalabilir. Uçağın ihlali gibi, gerekli tedbir alınır. Ama Milli Güvenlik Kurulu talimatıyla Başbakan'a arz edilecek askeri ve güvenlik opsiyonlarının konuşulduğu toplantıya böyle bir siber saldırı yapılmışsa bunun, askeri mahiyette bir saldırıdan farkı yok bizim açımızdan."

SESSİZ KALAN DA SUÇLU
Ses kaydının kim tarafından yayımlandığı konusunda ise Davutoğlu, "Bu işte kullanılan insan unsuru varsa, arkasında kimler varsa ve bunu stratejik bir hesapla yapan akıl varsa gerisinde o akıl sahipleri kimlerse onlar tarafından yapıldı" dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti: "Bu AK Parti'ye bir müdahale değil, AK Parti'yi dizayn etmek isteyenler var, bu olabilir. Siyasette bunlarla karşılaşılabilir. Bu Türkiye Cumhuriyeti hükümetine, devletine dönük bir saldırıdır. Çünkü onda konuşulan konu AK Parti stratejisi değil, dışarıda mevcut askeri güvenliğin teminat altına alınması, bir vatan toprağının parçasının teminat altına alınması." Bakan Davutoğlu, bu dinlemeleri yapanların ve sessiz kalanların aslında IŞİD ve rejimine hizmet ettiğini kaydetti.

'HİÇBİR KOMPLO DURDURAMAYACAK'
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, ses tellerini dinlendirmek için İstanbul'da istirahat etmesi dolayısıyla Konya ve Kayseri mitinglerine katılamadı. Konya'da Erdoğan yerine Bakan Ahmet Davutoğlu mitingde halka hitap etti. Konyalılar'a Erdoğan'ın selamını ileten Davutoğlu "75 milyon Türkiye ve bütün dünya şahit olsun; hiçbir komplo bu hareketi durduramayacak. Hiçbir gizli odak milli iradenin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yükselişine engel olamayacak" dedi. Bakan Davutoğlu "Hiçbir şartta eğilmeyeceğiz. Sadece Rabbimizin huzurunda rükuda eğiliriz. Başka hiçbir gücün, mihrakın karşısında eğilmeyiz, eğilmeyeceğiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne bir saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN