Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haydi sandığa

Giriş Tarihi: 30.3.2014

Bugün 52 milyon kişi 26 parti arasından yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidiyor. Seçimlerde 1 milyon kişi görevli. Oy verme yerlerine cep telefonuyla girilemeyecek. Sonuçlar 21.00'den sonra açıklanacak

Türkiye, yerel yöneticilerini bugün seçiyor. Seçimlerde, 26 milyon 704 bin 757'si kadın, 25 milyon 991 bin 75'i erkek toplam 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. Seçmenler oylarını il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve muhtarlıklar sırasına göre kullanacak. Seçimde, 1 milyon 358 bin sandık kurulu üyesi, 2 bin YSK personeli, bin 377 geçici personel ve sandıkları getirme, birleştirme işlemlerinde çalışacak 250 bin personel görev yapacak. Sandık alanlarının güvenliğini İçişleri Bakanlığı sağlayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da oy sayım işlemleri sırasında elektrik kesintisi olmaması için önem aldı. Oy verme yerleri, dışarıdan gözetlenmesine imkan bırakmayacak şekilde hazırlanacak. Alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında resmi üniformalı ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecekler. Oy verme işlemleri sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

CEP TELEFONU YASAK

Seçmenin cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazların kapalı oy verme yerine girmeden önce sandık kurulu başkanına teslim edilmesi gerekiyor. 26 siyasi partinin yarışacağı seçimlerde vatandaşlar, üzerinde TC kimlik numarası bulunan resmi nitelikteki belgelerle oy kullanabilecek. Bugün saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

21.00'DEN SONRA

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak.

YASAKLAR VE CEZALAR
Seçimde başkasının adına kullanan, sandığı açan, çalan, oy zarflarını çalan ve değiştirenlere, gelmeyenlerin adına imza atanlara, hileli bir hareket ile sandığa oy atan veya arttıranlara 3 yıldan 5 yıla kadar ceza verilecek. Umuma açık yerlerde içki verenler, satanlar veya içenler ise 3 aydan 6 aya kadar hapisle cezalandırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haydi sandığa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN