Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahçeli: MHP önemli başarıya imza attı

Giriş Tarihi: 1.4.2014
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sonuçlarının belirginleşmesinin ardından önceki gece yarısı 2.30 sularında düzenlediği basın toplantısında, MHP'nin seçimlerde önemli sayılabilecek bir başarıya imza attığını savunarak, "MHP Türk milletinin seçim tercihine saygı duymaktadır" dedi. Bahçeli, "AKP devletin her türlü imkanının pervasızca kullanmıştır. 30 mart seçimleri öncesinde baskı karalama, dayatma ve şantaj ivme kazanmıştır. AKP zihniyeti toplumsal ve siyasal yapıyı germiş ve millet iradesini çarpıtmıştır. Bu seçimler tarihin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu damga vurmuştur" dedi.

'CEP HELEŞTİRECEK'
"Başbakan ve partisi hangi sonucu alırsa alsın hukuksuzluklar aklanmamıştır" diyen Bahçeli, "Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Seçim sonuçları mahkemelerin yerine geçemeyecektir. Bahçeli Başbakan Erdoğan'ın balkon konuşmasının Türkiye'nin bundan sonraki günleri hakkında ipuçları verdiğini belirterek "Anlaşılan başbakan cepheleşmeyi körükleyecektir. Başbakan'ın yeni muhalefet söylemi akıl noksanlığıdır" dedi.

AKDENİZ'DE GÜÇLENDİ AMA OY ORANI DÜŞTÜ
MHP yerel seçimi masaya yatırdı analiz ediyor. Özellikle 17 Aralık sonrası gelişmelerin ardından MHP'nin bir oy artışı yaşaması bekleniyordu. Ancak istenen olmadı ve 2009'da 16,5 olan Türkiye geneli oyları 15,3'e düştü. Akdeniz ve İç Anadolu'daki oylarını artıran MHP, 3'ü büyükşehir olmak üzere 170 belediye başkanlığı kazandı. MHP'yi büyük kentlerdeki oy kaybı ise kaygılandırdı.
İstanbul'da bir önceki seçimde yüzde 5 olan oy, yüzde 4'e düşerken, Ankara'da yüzde 26 oy oranı, 8'e indi. Bunlara İzmir'de de yüzde 8'lik sonuç eklenince, Türkiye ortalaması da düştü. MHP'nin yüzde 15'te kalmasında en önemli faktör 3 büyük ildeki sonuçlar olarak gösterildi.
MHP'nin aldığı sonuçlara pompalanan 2 partili sistem de gerekçe olarak görülüyor.
Bütünşehir uygulaması nedeniyle de özellikle Balıkesir ve Erzurum gibi illerde taşra oylarının sonuçları etkilediği görüşü hakim.
Ankara'da ülkücü kökenli CHP adayı Mansur Yavaş'ın da etkisiyle MHP'nin oyları bu bloklaşmaya gitti. MHP, 3 büyükşehir dışında ise oy oranında görülen yükselmeyi başarı hanesine yazdı. 40 ilde oylar 2009'a göre artış gösterirken, İç Anadolu'da yeniden 2'nci parti oldu. Akdeniz bölgesinde doğru aday seçimleri başarı getirdi. Balıkesir'in kaybedilmesi, Kars'ın kazanılması, Iğdır'da küçük farkla kayıp da sürprizler arasındaydı.

ADANA, MERSİN, MANİSA

MHP Adana, Mersin, Manisa Büyükşehir Belediyeleri ile Bartın, Karabük, Isparta, Osmaniye, Kars belediye başkanlıklarını kazandı. MHP ayrıca 106 ilçe ve 56 belde olmak üzere toplam 170 belediye başkanlığı aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçeli: MHP önemli başarıya imza attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN