Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti ve CHP'nin Adana adayları iptal istedi

Giriş Tarihi: 2.4.2014 01:03 Güncelleme Tarihi: 2.4.2014 01:10
AK Parti ve CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayları açıklama yaptı.

AK Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Abdullah Torun ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldıray Arıkan, düzenledikleri basın toplantısında seçimde kural hataları yapıldığını iddia ederek, seçimlerin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

CHP B.Şehir Belediye Başkan Adayı'nın açıklaması:

Maçta hakem değil, kural hatası yapılmıştır. Örneğin; 298. Sayılı kanunun 180. Maddesi gereğince sandık kurulundan gelen sonuç tutanaklarının ilçe seçim kurulunca birleştirilmesi ve seçim sonuçlarının belirlenmesi işlemi açık ve aralıksız yapılması gerekirken Seyhan 3.seçim kurulunca sabah saatlerinde ara verilmiştir. Bu durumda o seçimin iptali gerekmektedir. Dolayısıyla seçimin iptali gerekir. Belediye başkanlığı ve oy pusulasının yanın muhtarlık oy pusulaları konulmuş bu durum yeniden sayım halinde tespit edilecektir. Sandık kurulları en az 4 kişiden oluşan kurul üyeleri tarafından oluşturulması gerekirken 3 ve daha az kişi tarafından kurulmuştur. Tutanaklarda imza bulunmamaktadır. Bunların hepsi seçim iptali gerektirmektedir. Büyükşehir Başkanı ve ilçe başkanı aynı zarf içindeyken belediye meclis üyeleri çıkmamış ve geçerli sayılmıştır. Meclis üyeleri, ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi için kullanılan zarf ve muhtarlık için kullanılan zarflar farklı farklı olmasına rağmen bu kurala riayet edilmemiş farklı zarflarda oy kullanılmış, bu durum tutanak defterlerinin incelenmesiyle ortaya çıkacaktır. Bu seçimde her türlü iptal edilmesi gereken kurallar işlenmiş ve bu seçimin iptali gerekir. Ayrıca ahlaki olmayan her türlü işlemler yapılmıştır.

AK Parti Adana B.Şehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun'un açıklaması:

Birçok kurallar hatası oluşmuştur. Kanuna açık bir muhalefet var. Oyların sayılmasından niçin rahatsız olalım arkadaşlar? İlçe seçim kurullarının oyların sayımına karar verileceğini, gerekiyorsa seçimin yenilenmesine de hazırız. Biz bu toplantıyı bize ve partimize verilen 700 bin üzerindeki seçmenin haklarını korumak adına yapıyoruz. Başka bir gayemiz yoktur. Elimizdeki bilgiler, belgeler sandık başlarında itiraz etmişlerdir ama sandık kurulu itirazları ret etmişlerdir. Sandık kurulları itirazı ret etme diye bir hakkı yok. İtiraz eden sandık müşahitlerimiz, sandık görevlimiz itirazını yapar, itiraz daha sonra incelenir. "Ben itirazını kabul etmiyorum" diye bir madde yoktur. Bundan oyların sayılmasından neden rahatsız olalım? Bütün maddi hataları bir araya getirdiğiniz zaman, kanunsuzluk hali mevcut olup bu seçimin yenilenmesini kamuoyu beklemektedir. Seçimlerin yenilenmesi için bütün şartlar oluşmuştur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti ve CHP'nin Adana adayları iptal istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN