Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu'dan çözüm mesajı

Doğu ve Güneydoğu illerinde AK Parti ile BDP'nin başı çekmesi çözüm sürecine destek olarak yorumlandı. Oranlar hükümetin atacağı adımlara güveni ortaya koydu

Giriş Tarihi: 1.4.2014
Doğu ve Güneydoğu'da seçim yarışı AK Parti ve BDP arasında geçti. BDP 3'ü büyükşehir 10 ilde ve 66 ilçede seçimleri kazanırken oy oranı yüzde 6'larda kaldı. AK Parti bölgede oylarını artırırken, CHP-MHP bir iki il ve ilçe dışında varlık gösteremedi. Bu oran genel seçimlere HDP'yi de içine alan bir çatı partisi ile girme hayali kuran BDP'nin barajı aşamayacağını ortaya koydu. BDP'nin 2009'daki yüzde 5.6'lık oy oranında ciddi bir değişim yaşanmamasına karşın kazandığı il kayısında artış yaşandı. BDP'nin Diyarbakır'da 2009'da yüzde 65.43 olan oy oranının yüzde 56'lara gerilemesi dikkat çekti. Seçimlere Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ile katılan AK Parti ise oylarını yüzde 34.75'e çıkardı. Çermik ilçesini AK Parti kazanırken HÜDAPAR 26 binden fazla oy ile sürpriz yaptı. Diyarbakır'ın eski başkanı Osman Baydemir ise BDP'nin daha önce yüzde 19 olan oyunu yüzde 30.27 oya çıkartsa da hezimete uğradı. AK Partili kentin eski valisi Celalettin Güvenç yüzde 61.77 oyla rekor kırarken BDP 4 ilçeyi aldı.

SÜRYANİ EŞBAŞKAN
Şırnak, Batman, Siirt'te hâkimiyetini sürdüren BDP, Mardin'de de Ahmet Türk'le başarı sağladı. Türk'ün başarısında Mardin'deki aşiretler arasında barış çabaları, çözüm süreci de büyük etken oldu. Türk'le birlikte eşbaşkan olarak Mardin'i yönetecek diğer isim ise 25 yaşındaki Süryani Februniye Akyol oldu. Aynı zamanda Ortodoks Hıristiyan olan Akyol, kendini feminist olarak tanımlıyor. Ağrı'da da AK Parti ile BDP arasında kıyasıya süren çekişmeden Muşlu Sırrı Sakık küçük bir farkla seçimi kazandı. BDP ilk kez seçimlere büyükşehir sıfatı ile giren Van'da yine kazandı. Mevcut başkan Beşir Kaya yeniden koltuğa oturdu. Iğdır'daysa BDP'li Murat Yikit kıyasıya yarıştığı MHP'yi 4 puan farkla geçmeyi başardı. Mersin'in Akdeniz ilçesinde de sandıktan ikinci kez yine BDP çıktı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de BDP'nin eş başkan adayları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun yüzde 42'lik bir oranla CHP'ye yüzde 12 fark attı. Seçimlere ilk kez giren HDP belediye kazanamadı ancak İstanbul'da üçüncü parti oldu. HDP'nin eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, Türkiye genelinde hedeflerine ulaştıklarını ifade etti.

ŞEYH SAİD'İN İKİ TORUNU SEÇİLDİ
Yerel seçimlerde Erzurum'un Tekman ve Hınıs ilçelerinde aday olan Şeyh Said'in iki torunu seçimleri kazanarak, BDP'den belediye başkanı seçildi. Resmi olmayan sonuçlara göre, Şeyh Said'in hayatta olan tek oğlu 93 yaşındaki Şeyh Ahmet'in oğlu Hasan Basri Fırat Hınıs'ta, Şeyh Said'in diğer oğlu Selahattin'in torunu Ali Sait Fırat ise Tekman ilçesinde BDP'den aday olarak belediye başkanı oldu. Hasan Basri Fırat, işçi emeklisi, evli ve 6 çocuk babası. Ali Said Fırat işletme mezunu, ticaretle uğraşıyor, evli ve 4 çocuk babası. Erzurum'un Hınıs ilçesine bağlı Kolhisar Köyünde 1865'de dünyaya gelen Şeyh Said, ayaklanmaya liderlik ettiği gerekçesiyle Diyarbakır'da idam edilmişti. BDP, Erzurum'dan ayrıca Karayazı ile Karaçoban ilçelerinde de seçimi kazandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu'dan çözüm mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN