Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlklerİn başkanı

Gaziantep'in ilk kadın milletvekili ve bakanı olan Fatma Şahin, şimdi de ilk kadın belediye başkanı seçildi. Yüzde 54.57 oyla seçilen Şahin, en yakın rakibine yüzde 33 fark attı

Giriş Tarihi: 1.4.2014
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ezici bir farkla seçilen Fatma Şahin, kentin tarihine 'ilk'lerle adını yazdırmayı başardı. Şehrin ilk kadın milletvekili ve bakanı olan Şahin, şimdi de şehrin ilk kadın belediye başkanı oldu. Şahin aynı zamanda Türkiye'nin ilk kadın Büyükşehir Belediye Başkanı olan 3 kadından biri oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna yüzde 54.57 oyla seçilerek en yakın rakibine yüzde 33 fark atan Fatma Şahin, 12 yıllık siyasi yaşamına, pek çok "ilk"i sığdırdı. 2002'de AK Parti'den kentin ilk kadın milletvekili seçilen, ilk kadın bakanı olarak da kabinede kenti temsil eden Şahin, son olarak da şehrin ilk kadın belediye başkanı olmayı başardı. Resmi olmayan sonuçlar netleşmeye başlayınca zaferini ilan eden Fatma Şahin, başarılı bir kampanya yürüten takım arkadaşları ile propaganda döneminde centilmenlik içinde hareket eden diğer partilerin aday ve il teşkilatlarına teşekkür etti. Şahin, "Hep birlikte gece gündüz demeden çalışıp, halkımıza gerçekleri anlattık. Halkımız da sağ olsun, ferasetini yine konuşturdu. Bu sağduyuya ve güvene layık olmaya çalışacağız. Bize oy veren, vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Tüm Gaziantep'in belediye başkanı olacağım" diye konuştu.

4 İLE KADIN ELİ

Gaziantep açısından ilklerin başkanı olan Şahin, Türkiye genelinde de bir ilki gerçekleştirdi. Şahin, Aydın'da Özlem Çerçioğlu ve Diyarbakır'da da Gültan Kışanak ile birlikte Türkiye'nin ilk kadın Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Aydın'ın CHP'li mevcut belediye başkanı Çerçioğlu, şehir büyükşehire dönüşünce ilin ilk büyükşehir belediye başkanı seçilmeyi başardı. Diyarbakır'da ipi göğüsleyen Gültan Kışanak da yine Diyarbakır'da başkanlık koltuğuna oturan ilk kadın oldu. Kadın başkan tarafından yönetilecek bir diğer il ise Hakkâri. BDP'li aday Dilek Hatipoğlu seçimi kazanarak ilin ilk kadın belediye başkanı oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlklerİn başkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN