Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel balon söndü

Paralel medyanın seçim propagandası fos çıktı! Sandıkta Nur Cemaati AK Parti'yi tercih etti. Yerel seçim sonuçları, 'tabandan yoksun örgütlenmenin, sadece bürokrasi ve iş çevrelerinde etkin olduğunu' gösterdi

Giriş Tarihi: 1.4.2014
30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin aldığı oy oranı Gülen örgütünün kendisine atfettiği toplumsal gücün yanılsama olduğunu ortaya koydu. Seçimlerden önce her ilde AK Parti'ye karşı ittifakları destekleyen, oluşturdukları listelerle tabanına kime oy vermesi gerektiğini anlatan örgütün planları tutmadı. Cemaati temsil ettiğini ileri süren örgüt, açık şekilde AK Parti'ye cephe aldı ancak, taban tüm telkinlere rağmen AK Parti çizgisini benimsedi. Öyle ki, Gülen'in memleketi Erzurum'da AK Parti açık ara fark atarken, yine yapılanmanın etkili olacağı söylenen Sakarya, Ankara ve İzmir gibi illerde de AK Parti oylarını büyük oranda artırdı

17 ARALIK TEPKİSİ

Ankara'da AK Parti'nin aldığı yüksek oy oranında en büyük etken, siyasete dışarıdan yapılan operasyonlara karşı vatandaşın verdiği tepki olarak nitelendirildi. 17 Aralık darbe girişimi, vatandaş tarafından 27 Nisan muhtırası, kapatma davası gibi AK Parti'ye karşı yapılan vesayet eksenli ve siyaset dışı hamleler arasına konuldu. Özellikle, yargıpolis- bürokrasi ekseninde her gün seçilmiş iktidarı ve özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan girişimler bir 'milli iradeye sabotaj girişimi' olarak algılandı. Adnan Menderes ve Turgut Özal ile aynı çizgide görülen Erdoğan'ın, bu liderlere yapılan yöntemlerle tasfiye edilmesine karşı toplumda koruma refleksi ile tepki verildi.

PROPAGANDA TUTMADI

Seçimlerde Bediüzzaman'ın öğretilerini rehber alan ve Nur Cemaati olarak bilinen geniş kitle AK Parti'ye tam destek verirken, paralel medyaya bağlı yayın organlarının aylardır yürüttüğü kirli propagandanın da tabanda karşılık bulmadığı ortaya çıktı. Seçim sonuçları, cemaatin tabanında, "Yukarıda hazırlanan planlara karşı" gösterilen tutum açısından da "kayda değer" bulundu. Buna göre kendisine cemaat adı veren örgütün tepe yönetiminde yürütülen propaganda karşılıksız kaldı. Tabanı olmayan yapının, "medya iş dünyası ve bürokrasi üçgeninde örgütlenmiş bir grup azınlık" olduğu yorumları yapıldı. Özellikle Zaman gazetesinin şişirme tirajı, cemaatin doğrudan etkilediği ya da mensubu olan kişi sayısının çok yüksek olduğu algısını kabul ettirme amacı taşıdığı da gözler önüne serildi.

DERSİ SANDIK VERDİ

Cemaate sempati duyanlar, cemaat okul ya da dershanelerini tercih eden, hayrını yardımını cemaat kurumları aracılığı ile yapan, yurtdışındaki okullara teveccühten dolayı cemaate destek vermeye çalışan kesimin aslında cemaat tabanı olmadığı oy sonuçlarına yansıdı. Fethullah Gülen'in memleketi Erzurum'da AK Parti açık ara fark attı. Yine cemaatin etkili olacağı söylenen Sakarya, Ankara ve İzmir gibi illerde de AK Parti oylarını büyük oranda artırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel balon söndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN