Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekortmen başkanlar Gökçek ve Özhaseki

Ankara'da Melih Gökçek, Kayseri'de Mehmet Özhaseki beşinci kez belediye başkanı seçildi. Samsun'da Yılmaz, Muğla'da Gürün, Eskişehir'de Büyükerşen dördüncü dönemlerine girdi

Giriş Tarihi: 1.4.2014
30 Mart yerel seçimleriyle birlikte koltuğa oturacak belediye başkanları belli olurken, bazı isimler de kendi rekorunu kırdı. Ankara'da Mansur Yavaş'a karşı zafer elde eden Melih Gökçek, beşinci kez belediye başkanı seçildi. İlk olarak 25 Mart 1994 yılında belediye başkanı seçilen Melih Gökçek, yaklaşık 30 yıldır belediye başkanlığı görevini yürütüyor. Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan önce Keçiören Belediye Başkanlığı da yaptı. Dolayısıyla Melih Gökçek belediye başkanlığında toplam altıncı dönemini yaşıyor.
* MEHMET ÖZHASEKİ'NİN 5'İNCİ DÖNEMİ: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte zirveyi Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mehmet Özhaseki paylaşıyor. Özhaseki de 30 Mart yerel seçimlerinden sonra beşinci kez başkan seçildi. İlk kez 27 Mart 1994'te Melikgazi Belediye Başkanlığı'yla ismini duyuran Özhaseki, 1999 yılında ise Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazandı.
* SAMSUN 4 DÖNEMDİR YILMAZ DİYOR: Kendi ilinde rekor kıran belediye başkanlarından bir tanesi de AK Parti'nin Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz. İlk olarak Anavatan Partisi'nden belediye başkanı olarak seçilen Yılmaz, AK Parti ile birlikte üçüncü dönemini yaşıyor. Samsun'da yine koltuğu kimseye kaptırmayan Yılmaz, başkan olarak dördüncü dönemini yaşıyor.
* KADİR TOPBAŞ'IN ÜÇÜNCÜ DÖNEMİ: İstanbul'da CHP'nin adayı Mustafa Sarıgül ile yarışan ve yeniden başkan seçilen Kadir Topbaş da kıdemli belediye başkanları arasında yer alıyor. İlk olarak 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanı seçilen Topbaş, 2004 yılında da AK Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Topbaş, AK Parti ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak üçüncü dönemini yaşıyor.
* KONYA'DA TAHİR AKYÜREK: Dikkat çeken isimlerden bir tanesi de Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek oldu. Akyürek son yerel seçimlerde de AK Parti'nin adayı olarak gösterilirken, açık ara farkla yeniden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Akyürek de Konya'da belediye başkanı olarak üçüncü dönemini yaşıyor.
* MUHALEFET İZMİR VE MUĞLA'DA: Muhalefetin adayları ise İzmir ve Muğla gibi illerde rekor kırdı. CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aziz Kocaoğlu, 3'üncü kez seçimi kazandı. CHP'nin en uzun dönem belediye başkanlığı yapanlardan bir tanesi de Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün oldu. 1999'dan bu yana Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Gürün, 30 Mart'taki seçimleri de kazanarak başkanlıkta dördüncü dönemine başladı.
* BÜYÜKERŞEN'İN 4'ÜNCÜ DÖNEMİ: Uzun yıllar Eskişehir'de belediye başkanlığı yapan Yılmaz Büyükerşen de CHP saflarından katıldığı seçimi kazandı. İlk olarak 1999 seçimlerinde DSP'nin adayı olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Büyükerşen, 2004 ve 2009 seçimlerini de kazandıktan sonra 2011 yılında DSP'den istifa etti. CHP saflarına katılan Yılmaz Büyükerşen, 30 Mart'taki seçimleri de kazanarak Eskişehir'de dördüncü kez başkan seçildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekortmen başkanlar Gökçek ve Özhaseki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN