Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 bin sandığa inceleme talebi

Yerel seçimler sona erse de Ankara'da Melih Gökçek ile CHP'nin adayı Mansur Yavaş arasındaki kapışma devam ediyor. CHP, Ankara için beklenen itiraz başvurusunu dün yaptı. Her ilçe için yaptığı başvurularla da 12 bin sandığa tek tek inceleme istedi. Yavaş düzenlediği basın toplantısında, "Ankaralılar'ın çok müsterih olmalarını rica ediyorum. Kesinlikle bir oyu bile boşa götürmeyeceğiz. CHP oylarının bir kısmı HDP gibi partilere aktarıldı. Çankaya gibi çok oy aldığımız yerlerde bile sıfıra yakın oyların çıktığına bakılırsa bir takım kişilerin seçime şaibe karıştırmak ve ya seçim sonucunu etkilemek için epey gayret gösterdiklerini şu anda tespit etmiş bulunuyoruz. İtirazlarımız reddedilirse Anayasa Mahkemesi'ne başvuruya kadar bu işi götüreceğiz" dedi.

'CHP KARIŞTIRMAK İSTİYOR'

Ankara'da seçimleri 32 bin 900 oyla kazandıklarını ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise "200 oyumuz Yurt Partisi'ne yazılmış. Ya da CHP'nin oyları fazla yazılmış. Bütün tutanakların tamamını tek tek tasnif ettik. 10 bin oyumuz daha artacak. CHP insanları sokağa sevk ediyor" diye konuştu. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül de sonuçlara itiraz edeceklerini belirterek, "Sonuç ne olursa olsun tek oy bile çalınması demokrasi adına kara lekedir. İktidar yasaklarla girdiği seçimi ne yazık ki demokrasi diye sunmaya çalışıyor. Yurttaşlarımız umutsuzluğa kapılmasın. Türkiye çaresiz değil" diye konuştu. CHP ayrıca Antalya, İzmir'in Selçuk ve Zonguldak'ın Ereğli ilçelerinde sonuçlarıa itiraz etti. CHP Ardanhan'da ise oyların yakıldığı iddia ederek başvurdu.

GERGİNLİK SÜRÜYOR

Bitlis'in Ahlat ilçesinde AK Parti adayının kazanmasının ardından başlayan olaylar dün de sürdü. Esnaf kepenk açmazken, polis 24 kişiyi gözaltına aldı. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde de hile yapıldığını iddia eden BDP'lilerin protesto gösterileriyle başlayan gerginlik sürüyor. Polis göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Birecik ilçesinde de sonuçlara itaraz eden BDP'li grubun taş atması üzerine polis müdahale etti. Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde belediyeyi kazanan AK Partili ve MHP'li iki grup arasında önceki gün çıkan kavganın ardından yaşanan gerginlik sürüyor.

AK PARTİ VE CHP'DEN ÇAĞRI

Adana'da, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Torun ve CHP adayı Yıldıray Arıkan, seçim sonuçlarına itirazlarını ortak basın toplantısıyla açıkladı. Torun, oyların yeniden sayılmasını, gerekirse seçimlerin yenilenmesini istedi. Arıkan da manipülasyonlar nedeniyle seçimin iptalinin gerektiğini söyledi. Yalova İlçe Seçim Kurulu, 124 sandıktaki geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Aşdağul beldesinde ise belediye başkanlığı seçimleri iptal edildi.

BAŞKANI KURA BELİRLEDİ

Kars'ın Susuz ilçesinde AK Parti ve DSP adaylarına oyların eşit çıkması nedeniyle yapılan kura çekimine göre, Belediye Başkanlığı'nı AK Parti adayı Murat Uray kazandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 bin sandığa inceleme talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN