Antalya'da evraklar yakıldı iddiası

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Boğaçayı İmalat ve Üretim Tesisleri'nde bulunan belediyeye ait imar ve bütçe evraklarının yakılmaya çalışıldığı ileri sürüldü.

Giriş Tarihi: 2.4.2014 14:52 Güncelleme Tarihi: 2.4.2014 17:54
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin AK Partili Başkanı Menderes Türel, olay yerinde yaptığı açıklamada 'İlgili evrak mali işlerle bütçeyle ilgili evrak. 2014 yılında imzalanmış, 2019 yılına kadar saklanması gerekiyor. Yakılmak üzereyken emniyet güçleri tarafından engellendi' dedi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Menderes Türel ve partililer Antalya Büyükşehir Belediyesi Boğaçayı İmalat ve Üretim Tesisleri'nde Büyükşehir belediyesine ait olduğu ileri sürülen imar ve bütçe evraklarının ihbarı ile olay yerine gitti.
Türel, Konyaaltı ilçesindeki tesislerde evrakların yakıldığı yerde incelemede bulundu. Emniyet güçlerinin belediyenin üretim tesislerinden evrakların yakılmakta olduğunu tespit ettiğini ifade eden Türel, şöyle konuştu:'Evraklara el koydu. Maalesef evrakların bir kısmı yanmış. Bir kısmının yarısı kurtarıldı. Biz dünden bu yana Mustafa Akaydın'ın seçim sürecine yönelik yaptığı itirazların gayesinin bizim göreve başlamamızı geciktirmek suretiyle yolsuzluk hırsızlıkla ilgili evraklarını yok etmeye yönelik bir niyet taşıdığını söylemiştik. Bunun gerçek olduğu anlaşıldı. Evrakların üzerinde 2012-2013 yazan evraklar var. Hemen hepsi imar ve bütçe ile ilgili evrak. Yolsuzlukların hırsızlıkların döndüğü evraklar. Emniyet güçleri el koydu.'

'HESABINI SORACAĞIZ'

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin benzeri şirketlerinde de bu yönde ihbar aldıklarını kaydeden Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Orada ilgili evrakların yakıldığı söyleniyor. Büyükşehir belediyesinde evrakların yok edilmesi için bazı binaların yakılmasının düşünüldüğü ihbarları geliyor. Güvenlik güçleri gereken tedbirleri alacaktır. Burada bir ihbarda bulunuyorum. Bugün bu evrakların bir kısmının yakılmasına engel olamadık. Bundan sonra Antalya'da hırsızlıklarını, yolsuzluklarını örtmeye çalışanların girişimlerine müsaade etmeyeceğiz. Yetim hakkı yiyenlerin, hırsızlık yapanların son kuruşuna kadar hesabını soracağız. Artık Antalya'da hırsızlık, yolsuzluk yapanlar gidiyor. Antalya'da dürüst bir yönetim geliyor. Son kuruşuna kadar vatandaşımızın yetim hakkının korunmasına yönelik hesabını soracağız. Adalet önünde hesaplaşacağız'

'YAKILAN EVRAKLAR FOTOKOPİ DEĞİLDİR'

Yakılan evraklardan örnekler gösteren Türel, sözlerine şöyle devam etti: '2012 yılında Mustafa Akaydın imzalı bu evrakın kanuni olarak 2017 yılına kadar saklanması gerekiyor. Ancak yarısı yanmış yarısı kurtulmuş. İlgili evrak mali işlerle bütçeyle ilgili evrak. 2014 yılında imzalanmış 2019 yılına kadar saklanması gerekiyor. Yakılmak üzereyken emniyet güçleri tarafından engellendi. Bu tür evrakları yakma nedenleri kesinlikle bir kez daha iddia ediyorum. Hırsızlıklarını örtmeye çalıştıkları girişimlerdir. Bunların hepsinin hesabını soracağız. Evrak ıslak imzalı arkadaşlar. Fotokopi değil.'

'YURT DIŞINA KAÇABİLİR'

Türel, Mustafa Akaydın'ın bu evrakları yaktıktan sonra yurt dışında yaşayan kızının yanına kaçacağını iddia ederek şunları söyledi: 'Bu yönde ihbar alıyoruz. Buradan bir kez daha güvenlik güçlerimizi uyarıyorum. Bu konuda güvenlik tedbirlerinin alınmasını istiyorum.'

Akaydın: Çöp niteliğindeki evraklar. Böyle bir şey yapmak istesem bunu gündüz, herkesin önünde mi yaparım

Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, belediyenini resmi evraklarının yakıldığı iddiasıyla ilgili olarak, yakılan evrakların çöp niteliğinde olduğunu söyledi. Akaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya Büyükşehir Belediyesine ait bazı evrakların Boğaçayı Şantiyesi'nde yakıldığının doğru olduğunu ancak bunların önemli evrak olmadığını ifade etti.

Akaydın, "Bunlar benim arka odamda bekleyen çöp niteliğindeki evraklar. Böyle bir şey yapmak istesem bunu gündüz, herkesin önünde mi yaparım" dedi.

Yakılan evrakların belediye meclisi gündemleri, kullanılmayan projeler, kataloglar, gereksiz ve çöpe atılacak kağıtlar olduğunu öne süren Akaydın, yakılan alanın da belediyenin hurdalığı olduğunu kaydetti.

Gereksiz yere "tantana" çıkarıldığını belirten Akaydın, "Bütçe ve imar ile ilgili de evraklar var ama bunlar belediye meclisinde, meclis üyelerine dağıtılan evraklar. Önemli evrakları yok edecek kadar salak değilim" diye konuştu.

AK Parti'lilerin belediyeyi bastıklarını, personeline küfür ettiğini ileri süren Akaydın, belediyenin araçlarının tekerleklerinin patlatıldığını, kamu malına zarar verildiğini iddia etti.

Akaydın, bunlarla ilgili şikayetçi olacağını kaydetti.

Çöp araçlarıyla kaçırıldı iddiası

Antalya Büyükşehir Belediye binasına giden AK Parti'li bir grup, belediyeye ait resmi evrakların imha edilmek üzere kaçırıldığını iddia etti.

Belediye binası önüne gelen AK Parti'li bir grup, slogan attıktan sonra bina içine girdi. Belediyeden bazı belge ve bilgisayarların kaçırıldığını iddia ede grup, Mali Hizmetler Daire Başkanlığı önünde çöp araçlarına konulmak üzere hazırlanan poşetlerdeki belgeleri koruma altına aldı. Çöp kamyonlarına yüklenen bazı torbaları da indiren gruptakiler, çöpleri almak üzere gelen bir çöp aracının şoförü ile tartıştı. Bu sırada gruptakilerin bazıları, aracın hareket etmemesi için lastiklerinin havasını indirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekter Yardımcısı Cemal Öcal, katı atık toplama günü olması nedeniyle geri dönüşüme gönderilecek kağıtların toplandığını, yakılmak istenen veya imha edilen belgelerle ilgili bilgisi olmadığını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesine gelen AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse de belediye mali işler başkanlığına ait bazı belgelerin kaçırıldığı veya yok edilmek istendiği duyumları üzerine geldiklerini belirtti.

İl Seçim Kurulu resmi rakamlarına göre AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel'in seçimi 23 bin 431 oy farkla kazandığını ifade eden Köse, "CHP adayı Mustafa Akaydın, Antalya merkez başta olmak üzere bazı ilçelerde itirazda bulundu. Bu itirazların büyük bölümü reddedildi. Akaydın'ın itirazı üzerine yapılan sayımlarda da bir sonuç çıkmadı" dedi.

Kepez ilçesinde yapılan itiraz sonucu açılan 50 çuvalın yeniden sayıldığını ve bir hata çıkmadığını bildiren Köse, "Seçimde girilen tutanaklarla son sayılanlar arasında fark olmadığı görüldü. Döşemealtı, Aksu, Konyaaltı, Kepez, Alanya, Manavgat ve Finike'de de itirazlar reddedildi. CHP'nin yaptığı itirazlar sonucu bazı sandıklarda tekrar sayım yapıldı ama AK Partinin oyları arttı'' diye konuştu.

Köse, itirazlarla CHP'nin oyunu artırmak gibi bir amacı olmadığını, Mustafa Akaydın'ın zaman kazanmak istediğini anladıklarını savunanak, şöyle devam etti:

"Akaydın'ın amacının zaman kazandırmak ve belediyenin Menderes Türel'e devrini geciktirmek. Bu süreçte de ayrıca saklanılması, kaçırılması ve imha edilmesi gereken evrakları ortadan kaldırmak olduğunu anladık. Çünkü çok ciddi suçlar işlendi. Hırsızlıklar yapıldı. Bu evrakların yok edilmesi suretiyle suçlarını örtbas etmeye çalışmaktadırlar. Maalesef Mustafa Akaydın'ın koltuk hırsı, kendisiyle birçok insanı da suç işlemeye yöneltmektedir."

Yetkilileri hassas davranmaya davet eden Köse, ''Bilgisayar kasalarının kaçırıldığını, imha edildiğini biliyoruz. Emniyeti, yetkileri gerekli tedbirleri almaya davet ediyorum. Özellikle imar ve bütçeyle ilgili 5 yıl saklanılması gerekin ıslak imzalı belgelerin yakıldığını ve imha edildiğini gördük'' ifadesini kullandı.

Gruptakiler, polis ekiplerinin gelmesinin ardından bölgeden ayrıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da evraklar yakıldı iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN