Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşilyurt'ta seçimler iptal edildi

Giriş Tarihi: 3.4.2014 20:55 Güncelleme Tarihi: 3.4.2014 20:58
Tokat'ın Yeşilyurt ilçesindeki seçimler yapılan itiraz sonucu İl Seçim Kurulu tarafından iptal edildi.

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Kazım Misafir'in 50 oy farkla seçimi almasının ardından MHP İlçe Başkanı Hüseyin Sezer, Artova İlçe Seçim Kurulu'nda oylara itiraz etmişti. Yapılan itiraz İlçe Seçim Kurulunca değerlendirilerek İl Seçim Kurulu'na gönderildi. Tokat Adliyesi'nde İl Seçim Kurulu'ndan seçimlerin iptal edildiği bilgisini alan MHP Yeşilyurt Belediye Başkan adayı Kübra Sever Taşkıran sevincini eşi ve partililerle paylaştı. Taşkıran, yaptıkları itiraz sonucu yeniden seçime gideceklerini belirterek 'Adalet hak yerini buldu. Böyle bir karar bekliyorduk. Bu seçimi dürüstlük alacak' diye konuştu.

Yerel seçim sonuçları 2014

'SANDIK BAŞKANIN SEÇMENLE OY KULLANMASI SEÇİMLERİ İPTAL ETTİRDİ'

1007 nolu sandıkta sandık kurulu başkanın engelli olan seçmenlere yakınlarının yardımcı olmasına fırsat vermeyerek bizzat kendisinin o seçmenle birlikte oy verme kabinine girerek bu şekilde oy kullandığı gerekçesiyle seçimlere MHP'li aday tarafından itiraz edilmişti. İl Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan incelemede verilen karar ise şu şekilde:

'Sandık kurulu başkanı tarafından ilgili kanun ve genelgeye aykırı olarak gerçekleştiren bu işlemlerin seçmenin hür iradesini etkileyebilecek nitelikte olduğu, kaç kişiye bu şekilde oy kullandırıldığının tespit edilemediği, belediye başkanlığı seçiminde 1. sırada yer alan AK Parti ile 2. sırada yer alan MHP arasındaki oy farkı dikkate alındığında bu usulsüzlüğün seçimin genel sonucunu etkileyebilecek nitelikte olduğu kabul edilmiş ve itiraz edenler tarafından Yeşilyurt İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın ikararına karşı yapmış olduğu itirazların kısmen kabulüyle Yeşilyurt ilçesinde belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliği seçimlerinin iptal edilerek Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı dikkate alınarak bu seçimlerin 01 Haizran 2014 günü yapılmasına karar verilmiştir. Kararın tebliğ tarihinden itibaren 3 gün içerisinde YSK'na itiraz yolu açık olmak üzere karar verilmiştir'

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Kazım bin 410 oy alırken, MHP Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Kübra Sever Taşkıran ise bin 360 oy almıştı. 50 oy farkla mevcut AK Parti'li Başkan Kazım Misafir 3. dönem için seçilmişti. İlçede seçimlere yapılan itiraz sonucu ise çıkan kavgada 12 kişi yaralanmıştı.

İşte en çuvallayan anket şirketi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilyurt'ta seçimler iptal edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN