Kısıtlama 2 hafta sonra kaldırıldı

Giriş Tarihi: 4.4.2014
Anayasa Mahkemesi'nin "erişime aç" kararının TİB'e iletilmesinin ardından, Twitter'la ilgili 2 haftadır uygulanan engel kaldırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararının ardından gözler Ankara'ya çevrildi. Twitter'ın erişime açılıp açılmayacağı tartışılırken, kararın aynen uygulanacağının sinyalini verdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, kurmaylarından bilgi aldı. BTK Başkanı Tayfun Acarer ve TİB Başkanı Ahmet Cemalettin Çelik ile yapılan değerlendirmenin ardından "Karar tebliğ edilmeden erişim açılmayacak" kararı alındı. Resmi Gazete'nde yayımlanmasının yanı sıra, gerekli kararın Bakanlığa tebliğinin beklenmesi görüşünde birleşildi. Twitter'ın erişime açılmasını sağlayacak karar akşam saatlerinde BTK'ya ulaştırıldı. Ardından Bakan Lütfi Elvan'ın talimatı beklendi. Elvan'ın "Engeli kaldırın" talimatı sonrası TİB harekete geçti. BTK ile TİB'in internet sitesinde bulunan ve Twitter'ın erişime kapatıldığına yönelik mahkeme kararları sayfalardan kaldırıldı. Daha sonra ise alınan karar erişim sağlayıcılarına iletildi.

17.45'TE AÇILDI
Dün akşam 17.00 sıralarında BTK ve TİB'in internet sitesinden Twitter'a erişimin yasak olduğuna dair karar kaldırıldı. Erişim sağlayıcıları ise kendilerine iletilen kararın ardından Twitter üzerindeki erişimi yaklaşık 45 dakika sonra uyguladı. BTK ayrıca yazılı açıklamayla Twitter'ı uyardı. Açıklamada, Anayasa Mahkemesi kararının Türkiye ve Twitter arasında kurulacak irtibat mekanizmasını olumsuz etkilememesi gerektiği vurgulandındı.

YOUTUBE YASAĞI HâLâ SÜRÜYOR
Twiter'ın erişim yasağı kaldırılırken, Youtube'a uygulanan yasak ise devam ediyor. TİB'in internet sayfasında YouTube'a erişimin yasak olduğuna ilişkin mahkeme kararları hâlâ duruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısıtlama 2 hafta sonra kaldırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN