Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağrı, randevuyu 1 Haziran'a kesti

Oyların yeniden sayım sürecinde sokakların gerildiği Ağrı'da yapılan başvuruların ardından iptal edilen seçim 1 Haziran'da tekrarlanacak. Sakık, "Bin oy, bir damla kandan daha önemli değil" dedi

Ağrı'da, oy sayımı sırasında yapılan talepleri değerlendiren Merkez İlçe Seçim Kurulu, oybirliğiyle aldığı kararla 30 Mart Yerel Seçimleri'ni iptal etti. Ağrı'da yapılan 30 Mart yerel seçimlerinde BDP Ağrı Belediye Başkan Adayı Sırrı Sakık'ın seçimleri 10 oy farkla kazanmasının ardından AK Parti seçime itiraz edip oyların yeniden sayılmasını istedi. Önceki gün oylar yeniden sayılmaya başlandı. Ancak dün İl Seçim Kurulu, Ağrı Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis üyeliği seçimlerinin iptaline karar verdi. Yeni seçim, 1 Haziran da yapılacak. BDP'li Sakık, dün gece yaptığı açıklamada bir yıldır yürütülen barış sürecine dikkat çekerek, şunları kaydetti: "Ağrı'da seçimlerin iptalini talep ettik. Bugünden itibaren seçim çalışmalarına başlıyoruz. Bin oyun, bir başkanlığın akacak bir damla kandan önemli olmadığının bilinciyle hakkımızdan feragat ederek seçimlerin yenilenmesi için başvuruda bulunduk." BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise, yeniden sayımda gördükleri eksiklikler ve ortamın gerginleşmesi nedeniyle Merkez İlçe Seçim Kurulu'na "iptal" talebinde bulunduklarını söyledi. Buldan, "Ağrı'da gergin bir hava vardı. Sayımlarda bazı torbalar delik çıktı. Şaibeli sonuçlar kuşku yarattı. Ortamın daha fazla gerilmemesi, olayların büyümemesi için böyle bir adım attık" dedi. Milletvekillerinden oluşan bir heyetin bugün Ağrı'da olacağını anlatan Buldan, "Hummalı bir çalışma yapacağız. 1 Haziran'a kadar çalınmadık kapı bırakmayacağız. Yaklaşık 2 ay boyunca Ankara'da değil Ağrı'dayız" diye konuştu. AK Partili başkan adayı Hasan Arslan da, seçimin iptali için kendilerinin 4 gün önce başvurduklarını söyledi. Seçime şaibe karıştığını dile getiren Arslan, "Biz, seçimin adil yapılmadığını, verdiğimiz ilk dilekçeyle dile getirdik. AK Parti'nin ne kadar haklı olduğunu, bu seçimin meşruluğunu ne kadar kaybettiğini bizden 4 gün sonra anladılar" dedi. Bugüne kadar 1 il, 4 ilçe ve 2 beldede seçimler iptal edildi. Ağrı dışında Çankırı'nın Şabanözü, Bitlis'in Güroymak, Sivas'ın Ulaş, Tokat'ın Yeşilyurt ilçeleri ile Muş'un Serinova ve Niğde'nin merkeze bağlı Bağlama beldelerinde seçimler iptal edildi.

Kentte tansiyon düştü
Ağrı İl Seçim Kurulu, gece saat 02.30'da yaptığı açıklama ile "İptal" kararını duyurdu. Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada "İl Seçim Kurulu kararıyla ortaya çıkan sonucun Ağrı halkı tarafından sabır, hoşgörü, saygı ve olgunlukla karşılanacağına inancımız tamdır" dedi. Kararın ardından kentte gerilim azaldı. Yetkililer, 1 Haziran'da sadece belediye başkanlığı ve Ağrı Belediye Meclisi seçimi yapılacağını belirterek, "Merkez dahil muhtarlık, tüm ilçe ve köylerde muhtarlık, ilçelerde belediye başkan ve belediye meclislerinin iptali söz konusu değil" değerlendirmesini yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrı, randevuyu 1 Haziran'a kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN