Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlar Kurulu yoğun gündemle toplanıyor

Uzun bir aradan sonra Bakanlar Kurulu toplanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilecek toplantının saat 13.00'te başlaması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 7.4.2014 11:26
Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında uzun bir aradan sonra toplanan Bakanlar Kurulu'nda iç ve dış gelişmeler masaya yatırılacak. Seçimler, Suriye, "paralel yapı", ekonomi, Türkiye-AB ilişkileri ile diğer gelişmeler toplantıda ayrıntılı bir şekilde ele alınacak.

Toplantının başında Erdoğan'ın, seçim bölgelerinde AK Parti'li belediyelerin kazandığı bakanlara bir teşekkür konuşması yapması bekleniyor. Başbakan Erdoğan'ın büyük önem verdiği şehirlerden olan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in milletvekili olduğu Adana'nın kaybedilmesi nedeniyle tepkili olduğu belirtiliyor. Erdoğan'ın başta Adana olmak üzere kaybedilen diğer yerler hakkında bakanlarla görüş alışverişinde bulunması öngörülüyor.

SEÇİM SÜRECİ VE GELİŞMELER

Seçim sürecinde Hükümet üyeleri ve AK Parti'li milletvekillerinin dinleme kayıtlarının sızdırılmasına ve bu sızdırmalara karşı bundan sonra alınacak yeni önlemler masaya yatırılacak. Özellikle Suriye zirvesinin dinleme kayıtlarının sızdırılması Hükümeti yeni önlemler almaya yöneltecek. Meclis Genel Kurulu'nda bekleyen ve gündeme alınması beklenen MİT yasası ile ilgili yapılacak yeni değişikliklere de son şekli verilecek, Meclis Genel Kurul gündemine ne zaman alınacağı karara bağlanacak. Yolsuzlukların önüne geçilmesini amaçlayan ve bu yönde hazırlanan tasarının da Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılması bekleniyor.

Öte yandan, "Çözüm süreci" ile ilgili yeni atılacak adımların da bu toplantıda ele alınması beklenirken Suriye sınırında yaşanan olaylar ve alınacak önlemlerin neler olabileceği de görüşülecek.

CEMAATE YÖNELİK TASVİYELER

Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın seçim meydanlarında verdiği cemaate yönelik, "bunların inine gireceğiz" şeklindeki mesajlarının da hayata geçmesi bekleniyor. Devlet kadrolarına sızan cemaat üyelerinin tespit edilmeleri ve bunları tasviyelerinin de ele alınması bekleniyor. Cemaat kurumlarına yapılacak mali denetimler konusunun da yine bu toplantıda değerlendirilmesi ve alınacak önlemlerin neler olabileceği ele alınacak.

4 ESKİ BAKAN HAKKINDA KURULACAK SORUŞTURMA KOMİSYONU

4 eski bakan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulacak "soruşturma komisyonu"nun da değerlendirileceği Bakanlar Kurulu toplantısında, AK Parti ile CHP'nin verdiği önergenin birleştirilip birleştirilmeyeceği de karara bağlanacak. Soruşturma Komisyonu'nun Nisan ayı sonunda kurulması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ise Başbakan Erdoğan, parti genel merkezinde MYK toplantısına başkanlık edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Kurulu yoğun gündemle toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN