Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya’dan şok Gülen raporu

Rais Süleymanov imzalı çalışmada, Gülen’in ‘gizli savaş doktrini’ yürüten bir örgütlenme olduğu bilgisi yer aldı.

Giriş Tarihi: 7.4.2014 13:14
Rapora göre; Cemaat'in Gülen'in Askerleri olarak çalışan özel bir istihbarat teşkilatı var.

Devlete yakınlığıyla bilinen Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden 'Paralel Örgüt' raporu… Moskova merkezli enstitü, Gülen Cemaati'nin Rusya'daki örgütlenmesini mercek altına aldı. Enstitü'nün Dini-Etnik Araştırmalar Merkezi Başkanı Rais Süleymanov tarafından hazırlanan çalışma, Rusya'ya bağlı cumhuriyetler ile Kafkasya'da en çok takip edilen haber siteleri arasında yer alan 'Qafqazinfo' ve Azerbaycan'da yayın yapan 'Adalet.az' adlı sitede yayımlandı. İşte Süleymanov'un gözünden Paralel Yapı'nın Rusya'daki örgütlenme şeması ve faaliyetleri:

SADECE TÜRKLER YOK

Fethullah Gülen Cemaati, Rusya Federasyonu'nda 'gizli savaş doktrini' yürüten bir örgütlenmedir. Cemaat'in Rusya topraklarında aktif faaliyet gösteren özel bir istihbarat teşkilatı vardır. 'Gülen'in Askerleri' olarak faaliyet gösteren bu örgütlenme, sadece Türkiye vatandaşlarından ibaret değildir. Söz konusu teşkilatın içinde, Azerbaycan'ın ve Orta Asya ülkelerinin özel istihbarat organlarının eski çalışanları ile eğitim amacıyla Rusya'ya gelen yabancı öğrenciler de yer almaktadır.

ÜLKEYİ AĞ GİBİ KAPLADILAR

Cemaat'in Rusya Federasyonu'na girişi ve faaliyetleri SSCB'nin dağılmasının ardından başlamıştır. Yıllar içinde büyüyen örgütlenme yapısı, 2008 yılına gelindiğinde ülkeyi bir ağ gibi kaplamıştır. Cemaat'in faaliyetlerini 2008'de yargı kararıyla yasaklamıştır. Genellikle başarılı öğrencilere yönelen Cemaat, bu öğrencilerin barınma ve eğitim masraflarını karşılamaktadır. Kendilerine bağladıkları gençlere, Cemaat propagandası yapılmakta ve Gülen'in ilkelerine hizmet etmeleri telkin edilmektedir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya’dan şok Gülen raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN