Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Palalı saldırganla ilgili flaş karar

Taksim Gezi Parkı eylemlerinde gösteri yapanlara elinde pala ile saldırdığı görüntüleri ile bilinen Sabri Çelebi, hakkında açılan üçüncü davaya gelmeyince zorla getirilmesine kararı verildi.

Giriş Tarihi: 8.4.2014 11:59 Güncelleme Tarihi: 8.4.2014 13:46
Gezi Parkı eylemleri sırasında bankacı E.Y. isimli kadını palayla kovaladığı, 'zırh' tabir edilen bıçakla yaraladığı ve tekme attığı gerekçesiyle hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan şahıs hakkında yakalama emri ve zorla getirilme kararı çıkartıldı.

Gezi Parkı olayları sırasında 6 Temmuz 2013'de eylemcilere elindeki "zırh" tabir edilen bıçakla saldırarak 1 polisin de aralarında bulunduğu bazı vatandaşları yaraladığı iddia edilen Sabri Çelebi hakkında 3 ayrı dava açılmıştı. Davalardan ikisi İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nde birleştirildi. İstanbul 27. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya E.Y. (24) katılırken, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Sabri Çelebi (30) katılmadı.

Çelebi'den şikayetçi olduğunu belirten E.Y., olay günü yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Bankada çalışıyorum. Olay günü Taksim'e gittim, arkadaşlarımla buluşacaktım. Ana cadde üzerinde arkadaşlarımı beklerken 50 kişilik bir grup vardı. Polisler Taksim'e çıkmak isteyenlere arkadan dolaşmalarını söyledi. Arka sokağa baktığımda çok yoğun bir polis kalabalığı görünce tekrar ana caddeye dönerek arkadaşlarımı beklemeye başladım. Arkadaşlarımla buluştuktan 5 dakika sonra Taksim tarafından bize doğru gelen TOMA su sıkmaya başladı. Biber gazı atılmaya başlandı. Yoğun biber gazı olunca kendimizi ilk sokağa attık. Kalabalık da benim yöneldiğim tarafa gitti. Tek bir kafe açık olduğu için herkes bu kafeye sığmadı. Sokakta ilerlemeye devam ettim. Sokağın ilerisine doğru giderken, şahsın bize doğru küfrederek elinde pala ile geldiğini gördüm. Önce küfür sesini duydum. Sonra bir anda karşı karşıya geldik. Bu sırada elindeki palanın keskin tarafı ile kalçama yan bir şekilde vurdu. O panikle 'Ne yapıyorsun' diye sordum. Tekrar aynı küfrü ederek sırtıma tekme attı. O şaşkınlıkla oradan uzaklaştım. Yoğun biber gazı nedeniyle arkadaşlarımın nerede olduğunu göremedim. Arkadaşlarımdan birini 2 dakika sonra buldum. Sakinleşmem için beni oradan uzaklaştırdılar. Şikayetçiyim.'

E.Y.'den sonra söz alan avukatı Yelda Koçak Urfa ise, Sabri Çelebi hakkında aynı eyleminden dolayı müştekilerinin farklı olduğu üç ayrı davanın açıldığını hatırlatarak ,bu davalardan ikisinin İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nde birleştirildiğini söyledi. Sabri Çelebi hakkında E.Y.'yi kasten silahla yaraladığı gerekçesiyle 27. Sulh Ceza Mahkemesi'ne açılan davanın da İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dosyasıyla birleştirilmesini isteyen avukat Urfa, 'Sanık soruşturma evresinde yurt dışına çıkmıştır. Soruşturmanın sürüncemede kalmasına neden olmuştur. Tebligat gönderilmesine rağmen bugün de duruşmaya gelmemiştir. Hakkında yakalama emri çıkartılmasını talep ediyorum' dedi.

Avukat Yelda Koçak Urfa, olay anına ilişkin görüntülerin yer aldığı CD ve E.Y.'nin yaralanmasına ilişkin 4 fotoğrafı da mahkemeye sundu.

Davanın ilk duruşmasına katılmayan Çelebi hakkında zorla getirme kararı çıkartan yargıç, savunma ve delillerin tespit edilmesi için de yakalama emri çıkartılmasına karar verdi. E.Y. ve avukatlarının davaya katılma talebini kabul eden yargıç, aralarında irtibat bulunması nedeniyle Çelebi hakkında İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dosyası ile birleştirilme talebine ilişkin 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nden görüş sorulmasına hükmetti. Olay anına ilişkin görüntülerin yer aldığı CD'nin bilirkişi tarafından incelenerek rapor hazırlanmasına karar veren yargıç, duruşmayı erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Palalı saldırganla ilgili flaş karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN