Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasadışı dinlemeye ilk operasyon: 8 polise gözaltı

Adana ve Mersin'de sahte isimlerle yasadışı dinleme yapmak ve bu eyleme iştirak etmekten biri emekli 8 polis gözaltına alındı. Ayrıca Ankara Emniyeti'ndeki 10 polisin ifadesinin alınması istendi

Adana'da bir emniyet müdür yardımcısı, bir şube müdürü, bir de komiserin aralarında bulunduğu biri kadın 8 polis memuru, gözaltına alındı. 17 ve 25 Aralık operasyonlarının ardından görev yerleri değiştirilen polislerin, Adana ve Mersin'deki sahte isimli illegal dinlemeler kapsamında gözaltına alındıkları belirtildi.

ARAMA YAPILDI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Mersin'deki yasadışı dinlemelere yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında sabah saatlerinde 8 emniyet personelinin adreslerinde arama yapıldı. Bazı bilgisayar ve dokümanlara el konuldu. İşlemlerin ardından daha önce istihbarat şube müdürü olarak görev yapan 2. Sınıf Emniyet Müdürü İsmail Bilgin, yine istihbarat şube müdürlüğü yapan 3. sınıf Emniyet Müdürü Ertuğrul Yetkin ile istihbarat şubesinde görev yapan biri kadın 5 polis memuru ve 1 emekli polis gözaltına alındı. Gözaltına alınan emniyet mensupları Adli Tıp Birimi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Bu sırada gözaltındaki kadın polisin ağladığı görüldü. İsmail Bilgin ise binadan çıkarken, kendisini gözaltına alan meslektaşları ile basın mensuplarına "kolay gelsin" dedi. 100. Yıl Polis Merkezi'nde görevli komiser Fevzi Mert ise habercilere el salladı, bir arkadaşıyla kucaklaştı. Yasadışı dinlemelere yönelik gazetelerde çıkan haberlerin ihbar kabul edildiği ve dinlenen bazı kişilerin şikayetleri üzerine çalışmanın yürütüldüğü öğrenildi. Soruşturmayı, Suriye'ye yardım götüren MİT TIR'larının Adana'da durdurulmasını da soruşturan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Doğan'ın yürüttüğü, şüphelilerin "Sahte isimlerle yasadışı dinleme yapmak ve bu eyleme iştirak etmek"le suçlandığı belirtildi.

ANKARA'YA UZANDI

Soruşturma kapsamının hem Adana hem de Mersin'deki siyasi ve kamu görevlilerine yönelik illegal dinlemeleri kapsadığı öne sürüldü. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen telekulak skandalı operasyonu kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat gönderildiği ortaya çıktı. Talimat kapsamında Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nda görevli 10 emniyet görevlisi ifade verecek.

İlK KEZ BAKAN ALA AÇIKLAMIŞTI: KULLANMAK İÇİN DİNLİYORLAR
İçişleri Bakanı Efkan Ala, 30 Aralık 2013'te katıldığı bir televizyon yayınında, Mersin'deki dinleme skandalını şehrin adını vermeden ilk kez şöyle duyurmuştu: "Güney'de bir ilimizde, vali başta olmak üzere bütün partiler 6 ay boyunca devletin içinde bir çete tarafından dinleniyor. Bu çete emniyet müdürünü dinliyor, hâkimleri dinliyor, il başkanlarını dinliyor. Kullanmak için dinliyor ve bunu hâkim kararıyla yapıyor. Türkiye'nin bu cerahatten kurtulması lazım. Orada kendi ittifaklarıyla siyasete dizayn vermek Türkiye genelinde dizayn vermek istiyorlar. Bunların hepsi çıkacak" demişti. Başbakan Erdoğan da 11 Şubat 2014'teki grup toplantısında, "Mersin'de validen belediye başkanına, AK Parti İl Başkanlığı'ndan CHP'ye, MHP'den BDP'ye kadar bütün partiler dinlenmiş ve bunlar kaydedilmiş" diyerek ilin adını ilk kez vermişti.

2 MÜDÜR VE BİR DE KOMİSER VAR...
Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin: 5 yıldan uzun süredir Adana Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan İsmail Bilgin, ilk önce İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yaptı. Dönemin İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez tarafından Terör ve Kaçakçılıktan sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 17 Aralık Operasyonu'ndan sonra bu görevinden alınan İsmail Bilgin, Kemal Serhadlı Polis Meslek Yüksekokulu'na atandı. İsmail Bilgin, Gezi Parkı protestoları sırasında dağılmaları konusunda uyardığı bir eylemcinin "'Sizin maaşınızı biz veriyoruz' diyerek çıkışması üzerine cebinden çıkardığı 50 lirayı, "Benim maaşımdan senin ödediğin bu, al ve dağıl" diyerek eylemciye vermişti.
İstihbarat Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin: İsmail Bilgin'in Emniyet Müdür Yardımcılığı rütbesini almasının ardından, dönemin İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan tarafından rütbesi takılarak, İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne atandı. Gülen grubunun emniyet içindeki en etkili emniyet müdürlerinden biri olduğu iddia edilen Ahmet Zeki Gürkan, bu yakın ilişkileri nedeniyle merkeze alınırken, Yetkin de Asayiş Şube Müdürlüğü'ne gönderildi. Ancak açtığı davayı kazanan Yetkin yeniden İstihbarat Şube'ye döndü. Yetkin, 17 Aralık operasyonunun ardından Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü'ne atandı.
Komiser Fevzi Mert: Sınav sonucu polislikten komiserliğe yükselen komiser Fevzi Mert, uzun süre İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptı. 17 Aralık operasyonunun ardından Mert, 100. Yıl Polis Merkezi'ne atandı.
Mehtap Avcı: Polisİstihbarat Şube Müdürlüğü
Ramazan Kasap: Polisİstihbarat Şube Müdürlüğü
Hasan Serçe: Polis-İstihbarat Şube Müdürlüğü
Ahmet Şenal: Polisİstihbarat Şube Müdürlüğü
Abdullah Karaca: Emekli polis
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasadışı dinlemeye ilk operasyon: 8 polise gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN