Hâkimleri 'terörist' diye dinlemişler

Yasadışı dinleme iddiasıyla 6 polisin tutuklandığı operasyonun detayları ortaya çıkıyor. Hâkim, savcı ve önemli kişilerin terörist veya çeteci oldukları iddiasıyla, sahte isimlerle dinlendiği öne sürülüyor

Adana ve Mersin'de illegal yollardan, aralarında il valileri, emniyet müdürleri, yargı mensupları, siyasi parti başkanları ve birçok işadamını dinledikleri iddiasıyla Adana Cumhuriyet Savcısı Ali Doğan'ın talimatı ile gözaltına alınan 8 emniyet mensubu adliyeye sevk edildi. 2 polis, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, mahkemeye sevk edilen 6 polis tutuklanıp cezaevine gönderildi. Zanlıların sorgusuyla birlikte, suçlamalar ve soruşturmanın detayları da netleşmeye başladı. Buna göre, bir süre önce basında yer alan haberlerde, Adana'da binlerce kişinin yasadışı yollarla ve sahte isimlerle polis tarafından yıllarca dinlendiği ortaya atılmıştı. Bu iddialar ve dinleme listesinde yer alan bir hâkimle bir savcının suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan, usulsüz dinlemeleri yaptıkları gerekçesiyle aralarında istihbarattan sorumlu eski Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin, eski İstihbarat Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin, komiser Fevzi Mert ile 5 polisin bulunduğu, biri kadın 8 polisin gözaltına alınması talimatını verdi. Önceki gün düzenlenen operasyonda, şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ele geçirilen dijital malzemeler incelemeye alındı.

'MÜNFERİT BİR OPERASYON'
Emniyetteki sorguları tamamlanan şüpheliler, dün sabah Başsavcı Vekili Ali Doğan tarafından sorgulandı. Şüphelilerin sorgusunda, belirlenen bir kişiyi dinleyecekleri zaman farklı bir isimle müracaat edip izin aldıkları ve dinlemenin yasal olmayan şekilde sürdürüldüğüne yönelik iddialar gündeme geldi. Adana Adliyesi'nde görevli savcı Ş.U.'nun cep telefonunun Fırat Yalçıntekin adıyla, yine Adana Adliyesi'nde görevli hâkim S.K.'nin telefonunun da çete lideri Tunahan İnan adıyla neden ve nasıl dinlendiği soruldu. Eski Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin'in, sorulara, "Hatırlamıyorum... Tüm kayıtlar resmi evraklarda var... Üstlerimden izinsiz dinleme yapmadım... Yasadışı işlem yapmadım..." şeklinde cevap verdiği belirtildi. 2. Sınıf Emniyet Müdürü İsmail Bilgin'in avukatı İsa Ayanoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bir hâkim ve bir savcı suç duyurusunda bulunarak dinlendiklerini ifade etmiş. Yapılan çalışmada iki kişiye ait cep telefonu IMEI numaralarının karşısına başka isimler yazılıp 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nden dinleme kararı alındığı ortaya çıkmış" dedi. Şüphelilerden polis memuru R.K. ve kadın polis memuru M.A. savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakıldı. 6 zanlı ise tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme tarafından tutuklama kararı verilen 6 polis Kürkçüler Cezaevi'ne konuldu.

YASAL SÜRELER AŞILDI

Soruşturmaları başlatan iddialar arasında, Adana ve Mersin'de binlerce usulsüz dinleme yapan birimlerin, dinlenmesine karar verilen kişilerin telefon numaralarının karşısına farklı isimler yazarak dinleme kararı aldırdıkları, bu yolla, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, MİT Bölge Başkanı'nın, Mersin'de siyasi partilerin il başkanlarının, vali korumaları, memurlar ve onlarca ismi dinledikleri yer almıştı. Paralel örgütün AK Partili siyasiler yasadışı sol Marksist-Leninist-Komünist-Partisi (MLKP), El-Kaide, Hizbullah, PKK gibi örgütler, Emniyet Müdürleri ise Özgür Suriye Ordusu faaliyetleri kapsamında dinlendiği öğrenildi. Özel yetkili mahkemelerin marifetiyle, yasal süreyi aşmasına rağmen dinlemelerdeki kişisel verilerin yok edilmediği öne sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hâkimleri 'terörist' diye dinlemişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN