Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte kara lobinin 'ihanet mektubu'

SABAH, Davutoğlu'nun 'ihanet mektubu' dediği belgeye ulaştı. Paralel örgütün ABD'deki diplomatik misyonlara gönderdiği mektupta "Türkiye demokrasisi krizde" deniliyor

Giriş Tarihi: 10.4.2014
Paralel yapı, yerel seçimlerden umduğunu bulamayınca uluslararası lobilere sarıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliği sürecindeki diplomasisi sırasında ABD'deki tüm diplomatik misyonlara Türkiye'nin şikayet edildiği mektuplarda öne çıkan detaylar şöyle:

MAHKEME KARARINI BEKLEMEDİLER: Mektupta hükümete karşı yolsuzluk iddialarının tamamı 'gerçekmiş' gibi anlatıldı. Yolsuzluk haberlerine dayanak olarak New York Times, Wall Street Journal, Washington Post gazetelerinde yer alan haberlere atıf yapıldı.

SORUŞTURMA ERDOĞAN'A: Mektupta, Başbakan hakkında da yolsuzluk soruşturması yapıldığı belirtilerek, gerçekler çarpıtıldı. Soruşturmanın hukuk sisteminin çökmesine, ifade, basın özgürlüğü ile insan haklarının zarar görmesine yol açtığı iddia edildi.

YARALI DEMOKRASİ: Mektupta Türkiye'nin eskiden Ortadoğu'da demokratik bir ülke olarak örnek gösterildiği belirtilerek, Türkiye Cumhuriyeti'nde ezanların Türkçe okunduğu tek parti döneminde bile demokrasi olduğuna atıf yapıldı. "90 yaşındaki Türkiye demokrasisi büyük bir krizle karşı karşıya" denildi.

KİMSEYİ DESTEKLEMEMİŞLER: Mektupta 30 Mart seçimleri öncesi cemaatin AK Parti'ye savaş açtığı il il ve ilçe ilçe hangi adayların
destekleneceğine dair listeler çıkarıldığı gerçeği pas geçildi. Cemaatin hiçbir siyasi parti veya adayı desteklemediği belirtildi.

MEKTUBUN BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN


HUKUKA AYKIRI DİNLEMELERE SATIR YOK: Türkiye'de yayımlanan ve kişilerin özel hayatını ihlal eden ses kayıtları, 7 bin kişiden fazla masum ve ilgisiz insanların 'Selam' adı altında bir dosyada dinlendiğine yer verilmeyen mektupta cemaat kendini 'Biz sadece demokrasinin avukatıyız' olarak tanımladı.

DİN ADAMI DEĞİL STK LİDERİ: Mektupta Fethullah Gülen'in bir din adamı, bir cemaat lideri değil, ABD merkezli 'Barış Adaları Enstitüsü'nün Onursal Başkanı' olduğu vurgulandı. Söz konusu mektuplar, Gülen'in onursal başkanlığını yaptığı 'Barış Adaları Enstitüsü'nün' Direktörü Mehmet Kılıç imzasını taşıyor. Kılıç, daha önce ABD'de 'Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın temsilciğini yapmış.

DIŞİŞLERİ: GÜCÜMÜZE YAPILMIŞ BİR SALDIRI
Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımı iddialarının 100'üncü yılı nedeniyle diplomatik bir süreç olduğunu belirterek, "Birleşmiş Milletler Geçici Konseyi üyeliği için lobi gücünü artırdığımız bir dönemde bu hamle Türkiye'nin gücüne yapılmış bir saldırıdır" değerlendirmesi yaptı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, geçen hafta sonu 80 ülkenin temsilcileriyle New York'ta yaptığı görüşmenin ardından Fethullah Gülen grubu mensuplarının Türkiye'yi şikayet eden mektuplar yazıp bunları ABD'deki birçok kuruma gönderdiğini söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte kara lobinin 'ihanet mektubu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN