Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MİT'e Meclis denetimi

Giriş Tarihi: 10.4.2014
TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti'nin önerisiyle MİT Yasa Teklifi gündeme alındı. Ancak itirazlar nedeniyle uzun süre yasa teklifinin görüşmelerine geçilemedi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kurulacak bir komisyonla TBMM'nin MİT'i denetleyeceğini söyledi.

DENETLEME KOMİSYONU KURULACAK

Hükümet adına muhalefetin eleştirilerini yanıtlayan Atalay, "TBMM'nin güvenlik ve istihbarat çalışmalarını denetlemesini istiyoruz. Komisyon kuracağız. TBMM'nin ülkenin güvenlik ve istihbaratında daha fazla söz sahibi olmasını önemli buluyoruz" diye konuştu.

DIŞ İSTİHBARAT OLACAK

MİT'in dış istihbarat ağırlıklı çalışmasının hedeflendiğini belirten Atalay, iç istihbaratta Emniyet, MASAK gibi diğer kurumların bulunduğunu, MİT'in asli görevinin dış istihbarat olduğunu vurguladı.

TEKNİK İSTİHBARAT ÖNEM KAZANDI
Teknik istihbaratın insan istihbaratı kadar önem kazanmaya başladığını belirten Atalay, Genelkurmay'a ait elektronik istihbaratın bu nedenle MİT'e devredildiğini anımsattı.

AMAÇ NORMAL DIŞI HAREKETLER

Finansal verilerin güvenliği ile ilgili maddeye dönük eleştirilere de yanıt veren Atalay, "Amaç normal olmayan finans hareketlerini önceden belirleyerek analiz edebilmektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT'e Meclis denetimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN