Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki dinin kavramları ilk kez aynı sözlükte

Dünyanın ilk İslamiyet-Hıristiyanlık Kavramları Sözlüğü hazırlandı. Sözlükte dinler arası önyargıların yıkılması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 11.4.2014
Türkiye'den Ankara Üniversitesi'nin öncülüğünde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın katkıları ile Almanya'nın Heidelberg Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan "İslamiyet- Hıristiyanlık Kavramları Sözlüğü"nün dün tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Heidelberg Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Paul Kirkchhof, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mualla Selçuk ve çok sayıda akademisyen katıldı. Sözlüğü iki dinden 78 din ve bilim adamı 9 yılda hazırladı. Sözlüğün hem Türkçe hem de Almanca olanları 2'şer cilt olarak basıldı. Piyasada 60 liraya satılacak olan sözlükler için Almanya şimdiden bin adet satın aldı.

HEDEF ÖNYARGILAR

Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mualla Selçuk iki din arasında oluşan ön yargıları ortadan kaldırmayı amaçladıklarını belirterek, "Bu eser, önyargıları gidermeyi ve karşılıklı anlamayı hedefliyor, birlikte yaşama ve iletişim kültürünü geliştirmeyi öngörüyor. Kendini ve ötekini anlama, ufkunu genişletmeyi ilke edinen bir bilimsel eserdir ve her iki dinin temel kavramlarını sade ve anlaşılır bir dille günümüz okuruna sunmaktır" dedi.

674 KAVRAMIN ANLAMI VAR
İslamiyet'e ait 336, Hıristiyanlığa ait 338 kavramın tanımı yapıldı. Bunlardan bazıları şunlar: "Aydınlanma, biat, ahiret, haram, helal, hayır ve şer, çokeşlilik, fuhuş, zina, eşcinsellik, özgürlük, Musa, Nuh, Papa, Şafiilik, resim, şehit, şefaat, melek, şeytan, mezhep, kadercilik, insan hakları, kadın, kıyamet, dua..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki dinin kavramları ilk kez aynı sözlükte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN