Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıdan Sözcü'ye habercilik dersi

Sözcü gazetesinin iftirası adalet duvarına tosladı.

Giriş Tarihi: 11.4.2014 17:11 Güncelleme Tarihi: 11.4.2014 18:42
Sözcü gazetesinin 06 Şubat 2014 tarihinde "Havuzun paraları damadın zırhlı aracıyla taşınmış" başlıklı haberine yargıdan tokat gibi karar geldi.

Haberleri ile insanlara ve kurumlara iftira kusmaktan geri kalmayan Sözcü gazetesi, 6 Şubat tarihli haberiyle, Berat Albayrak hakkında asılsız senaryolar üretip, yalan dolu bir haber yapmıştı.

Bu habere karşı, Berat Albayrak'ın avukatı Fatih Savaş Yargı'ya başvurarak, haberin yalan ve iftira dolu olduğunu Sözcü gazetesinin devamlı ve düzenli biçimde bu ve benzeri şekilde haberler yaptığını ifade etti ve haberin tekzibini talep etti.

Bu başvuruya karşılık, İstanbul 2.Asliye Ceza Mahkemesi Sözcü gazetesinin haberinin suç mahiyetinde olduğunu ve BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ şeklinde kullanılamayacağına hükmetti ve Berat Albayrak vekili Avukat Fatih Savaş'ın tekzip talebini kabul etti.


SÖZCÜ'NÜN HABERİNİN HUKUKİ DAYANAĞI YOK, KİŞİSEL HAKLARA SALDIRI NİTELİĞİNDE

Mahkeme, Sözcü gazetesinin yaptığı haberin hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını ifade ederek, haberle Berat Albayrak'ın şeref ve saygınlığına saldırıda bulunulduğunu belirtti. Mahkeme kararında, yapılan haberle, Berat Albayrak'ın suçluymuş gibi gösterildiği ve kamuoyunda bu algının yaratılmaya çalışıldığı da dile getirildi.


SÖZCÜ, TEKZİP METNİNİ YAYINLAYIP "BEN UYDURMA HABER YAPTIM" DEDİ

Sözcü gazetesi, İstanbul 2.Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen tekzip kararını, 10.04.2014 tarihinde yayınlamak zorunda kaldı. Sözcü, yayınladığı haberin gerçek dışı ve senaryodan ibaret olduğunu birinci sayfadan verdiği tekziple, okuyucusuna karşı da haberinin iftira niteliğinde olduğunu itiraf etmiş oldu.


SÖZCÜ, 300 BİN TL'LİK MANEVİ TAZMİNATLA KARŞI KARŞIYA

Berat Albayrak'ın avukatı Fatih Savaş, aynı haber nedeniyle Sözcü gazetesine karşı 300 bin TL talepli manevi tazminat davası açtıklarını, yine aynı haber için savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. Savaş, bundan sonra da Sözcü gazetesinin benzeri iftiralarına karşı bütün kanun yollarını sonuna kadar kullanacaklarını belirtti.

Bu karardan sonra kamuoyu, Sözcü gazetesinin iftira haber yapmaktan vazgeçip gerçek gazeteciliğe geçip geçmeyeceğini merak ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıdan Sözcü'ye habercilik dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına ��� ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN