Türkiye'nin en iyi haber sitesi

31 Mart'ta Yeni Türkiye doğdu

17 ve 25 Aralık operasyonları yapıldığı anda televizyona çıkıp bu bir darbe girişimidir dedi Radikal Gazetesi Yazarı Oral Çalışlar. Tıpkı 28 Şubat gibi olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 14.4.2014
Evet, Türkiye büyük bir eşikten geçti ve ikinci, üçüncü eşikten geçmeye hazırlanıyor. Oral Çalışlar'a göre; 30 Mart en büyük eşikti ve başarılı bir şekilde geçildi. 31 Mart sabahı Yeni Türkiye'ye başladık diyor. 17 Aralık'tan 30 Mart'a Cumhuriyet'in en uzun 4 aylık seçim tarihini yaşadık ve bu süreci Radikal Gazetesi Yazarı Oral Çalışlar ile Ali Değermenci konuştu.

Önceki gün makalenizde 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonları eğer başarılı olmuş olsaydı o zaman başka denklemden söz ediyor olacaktık dediniz. 17 Aralık ve 25 Aralık başarılı olsaydı bugün ne olurdu?

28 Şubat'ta ne oldu mesela önce onu bir konuşalım. 28 Şubat'ta bir iktidar devrildi, iktidarın devrilmesiyle birlikte, Türkiye'de yeniden otoriter bir kültür egemen oldu insanlar hakkında soruşturmalar açıldı, ekonomi bozuldu, uluslararası ilişkiler bozuldu, Avrupa Birliği temposu durduruldu. Muhtemelen benzer gelişmeler burada da olacaktı. Çünkü sonuç olarak biliyoruz ki, bu cephe bir yönüyle karşı cephe; milliyetçi cephe. Yani üç tane milliyetçi güç, cemaat, CHP ve MHP ittifak yaptılar. Aynı malzemeleri kullandılar. 17 ve 25 Aralık operasyonları başarılı olsaydı milliyetçi cephe hükümeti kurulacaktı Türkiye'de. Milliyetçi cephe hükümetinin de ne anlama geldiğini biliyoruz. Ekonomi tabii çok kötü olacaktı.

Başbakan bu operasyonlar açık bir darbe girişimidir dedi.

25 Aralık operasyonu olduğunda bana bir televizyonlarda bana bu olayı sordular. Bu bir darbe girişimidir, 28 Şubat'tan daha tehlikeli bir darbe girişimidir dedim. Bir defa çok önemli kritik bir süreci ele alıyor Türkiye terörü durdurmuş ve barış iklimi yaratılmış. Bu barış iklimi de hedef alan bir girişim vardı. Bu 30 Mart'ta tehlikeli süreci atlattık diye düşünüyorum.


30 MART'TA KRİTİK EŞİK AŞILDI, 31 MART'TA YENİ TÜRKİYE DOĞDU

Atlattık mı? Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var ve Anayasa Mahkemesi üzerinden yine gerilimler tartışmalar devam ediyor. Bu süreç Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar nasıl gidecek?

Gerilim Türkiye'nin kaderi, bizim kaderimiz bu... Ama bence bazı kritik noktalar var. 17 Aralık ve 25 Aralık kritik bir eşikti. Ktirik eşiği 30 Mart'ta aştık. Ben esas büyük bir şeyin aşıldığını düşünüyorum ve 31 Mart sabahı yeni bir Türkiye'nin doğduğunu düşünüyorum. Tabii ki bir gerilim var. Cumhurbaşkanlığı seçimi kıran kırana geçecek, genel seçimlerde problemler yaşanacak ama 30 Mart günü olan şey Türkiye'nin kaderiyle ilgiliydi ve Türkiye'nin nereye yöneldiğiyle ilgiliydi. 31 Mart sabahı bence yeni bir Türkiye doğdu, siyasi katliam atlatmış oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
31 Mart'ta Yeni Türkiye doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN