Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM Güvenlik Konseyi için 80 ülkeyle görüştü

Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne geçici üyelik için lobi faaliyetlerini artırdı. Ahmet Davutoğlu New York'ta 3 günde 80 ülkenin temsilcileriyle görüştü

Giriş Tarihi: 15.4.2014
Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2015-2016 dönemi geçici üyesi olmak için diplomasi trafiğini hızlandırdı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçen hafta ABD'de New York'ta 80 ülke ile görüşürken, Türkiye ekim ayında yapılacak seçimde İspanya ve Yeni Zelanda ile yarışıyor. BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) 2009-2010 yıllarında geçici üyelik koltuğuna oturan Türkiye kısa bir aradan sonra Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine yeniden aday oldu. O dönemde Batı Avrupa grubunda birinci turda üçte iki çoğunluğu alarak yani 151 oyla BMGK'nin üyesi olan Türkiye yine rekor oyla seçilmek istiyor. Yine aynı yarışta 132 oy alan Avusturya da Türkiye ile birlikte BMGK'da görev yapmaya hak kazanırken 87 oy alan İzlanda ise elenmişti. "Hem insanlığa hizmet, hem de dünya barış ve güvenliğine katkı" sloganıyla, BM Güvenlik Konseyi geçici adaylığına talip olan Türkiye'nin bu sefer işi pek kolay olmayacak gibi görünüyor. İspanyolca konuşulan coğrafyada desteğin İspanya'ya olacağı ileri sürülüyor. İspanya'nın bu nedenle üyeliğe yakın olduğu belirtilirken Türkiye'nin Yeni Zelanda ile yarıştığı kaydediliyor. Bu nedenle Dışişleri Bakanı Davutoğlu adeta mekik diplomasisi yürütüyor. Türkiye bu çerçevede 15 üyesi olan Karayip Topluluğu'nu (CARICOM) sıkı markaja aldı. Geçtiğimiz aylarda, Karayipler'de küçük bir ada ülkesi olan St. Vincent ve Grenadinler'de düzenlenen CARICOM Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi üyeliği için destek aradı. Antigua Barbuda, Bahamalar, Barbados, Belize, Dominik, Grenada, Guyana, Haiti, Jamaika, St. Kitts ve Nevis, St. Lucia, St. Vincent ve Grenadinler, Surinam ve Trinidad Tobago'nun dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda genel çerçevede desteğin sağlandığı ortaya çıktı.

129 ülkenin oyu gerekiyor

Türkiye "Bölgesel ve uluslararası alanda çok hızlı gelişme ve değişimlerin olduğu bir dönemde küresel barış ve güvenliğe çok önemli katkı sunabileceğine inanıyoruz" mesajı ile iyi ilişkiler kurduğu Afrika ülkelerinden de destek bekliyor. Bakan Davutoğlu, ABD ziyareti sırasında Afrika Birliği Misyonu'nda Afrika Grubu daimi temsilcileri ve Pasifik Okyanusu ada devletlerinin daimi temsilcilerinden de destek istemişti. BMGK'da 5'i daimi 15 üye bulunuyor. 5 daimi üyenin (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) veto hakkı var. Her yıl 5 geçici üye 2 yıllık süre için BM Genel Kurul toplantısında seçiliyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki oylamayı kazanmak için en az 129 ülkenin oyunu almak gerekiyor. Türkiye dışında Yeni Zelanda ve İspanya'nın da aday olduğu seçimler, BM Genel Kurulu'nun ekim ayındaki toplantısında yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM Güvenlik Konseyi için 80 ülkeyle görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN