Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Twitter Türkiye'de ofis açmalı

Çavuşoğlu, Avrupalı parlamenterlerin Twitter konusunda kendilerine hak verdiğini belirterek "Twitter'in ofisi olmalı, halkın savunma hakkı olmalı" dedi

Giriş Tarihi: 15.4.2014
Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle Ankara'da bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını eleştiren Çavuşoğlu, Twitter ve 2007'deki Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesine engel olan 367 kararını örnek vererek "367 kararı da yanlıştı ama uygulandı. Twitter kararı da yanlıştı" dedi. Çavuşoğlu özetle şunları söyledi:
KİMSE GÜVENDE HİSSETMİYOR: Öyle bir süreç yaşıyoruz ki herkes gölgesinden çekinmeye başladı. Böyle bir ülke olabilir mi? Böyle bir ortamda Başbakan dahil kimse kendini güvende hissetmiyor. Her şey hukuk çerçevesinde olmalı, Türkiye daha şeffaf bir ülke olmalı ve böyle yapılanmalara müsaade etmemeli.
367 DE TWITTER'DA YANLIŞ: Sonuçta Anayasa Mahkemesi kararının beğensek de beğenmesek de herkes uymak ve uygulama zorunda. 2007'de 367 gerekçesiyle mahkeme son derece yanlış ve siyasi bir karar verdi. Ama uygulandı. Bu da mahkemenin uygulaması açısından sakıncalı.
SOSYAL MEDYANIN AYRICALIĞI NE?: Sosyal medya konusunda AB'ye şunu söyledik: Basın özgürlüğü ile kişisel haklar ve özel hayatın korunması arasındaki dengeyi nasıl kuracağız? Burada rehber nedir? 1950'de imzaya açılan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi. 8 ve 10. madde bu dengeyi son derece güzel kurmuş. Bir taraftan özel hayatın korunması diğer taraftan da düşünce ifade medya özgürlüğü var. Yazılı medya mahkeme kararı olunca buna uyuyor. Peki sosyal medyanın ayrıcalığı ne?
'MAHKEME KARARINA UYMAM' OLMAZ: Böyle deyince oradaki parlamenterler bize hak vererek, 'Evet bir düzenleme gelmeli ama eleştirdiğimiz Türkiye'de ölçünün fazla olması' dediler. Eleştirileri kabul ederiz ama muhataplarımıza sorma hakkımız var. Twitter'ın Türkiye'de ofisi olmalı. Halkın savunma hakkı olmalı. Twitter'ın "Türkiye'deki mahkeme kararını uygulamam" anlayışının doğru olmadığını Avrupa'daki muhataplarımıza söyledik.
AB'DE YENİ FASILLAR AÇILMALI: Yeni en az iki fasıl açılmasını bekliyoruz. Görünen o ki bu içinde bulunduğumuz Yunanistan dönem başkanlığında olmayacak. Avrupa Parlamento seçimlerinden sonra en az 2 fasıl açılmasını bekliyoruz. Yargı konularını tartışıyorsak AB 22 ve 23. faslı açsın ki bunu biz de bir düzlemde tartışalım.
HSYK: (2010'da Anayasa Mahkemesi'nin, HSYK seçimlerine ilişkin maddeyi iptal ettiğini hatırlatarak) "Venedik Komisyonu, AB müktesebatı herkes bir oy kullanır diyor. CHP bunu YARSAV'ın yargıyı ele geçirmesi için Anayasa Mahkemesi'ne götürdü ve mahkeme yasayı bozdu. Bunun sonucunda da paralel yapı orayı ele geçirdi. Bu iptal olmasa şu an çoğulcu bir HSYK'ya sahip olacaktık" değerlendirmesi yaptı.

'Anayasa taslağı gerek'

Türkiye yeni bir anayasa fırsatını değerlendiremedi. Yeni bir anayasa için harekete geçmek ve bir taslak oluşturmak gerekiyor. Venedik Komisyonu'ndan da görüş almak gerekli. Bunu bir kere daha denemeliyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter Türkiye'de ofis açmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN