Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Atlas' Kayseri'ye indi!

İlk Airbus A400M askeri nakliye uçağı 'Atlas' Kayseri'de. İstanbul'dan kalkıp yakıt ikmali yapmaksızın ABD kıtasına gidebilen uçağın kabini 17 metre uzunluğunda.

Giriş Tarihi: 16.4.2014 19:01 Güncelleme Tarihi: 16.4.2014 19:02
Türk Hava Kuvvetleri için üretilen Airbus Military'nin yeni nesil A400M nakliye uçağı, bugün Kayseri Erkilet 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'ndaki 221'inci Filo'ya katıldı. İspanya'nın Sevilla kentinde gerçekleştirilen test uçuşlarından sonra, 21'inci Filo'nun leylek amblemli 'Atlas' adı verilen askeri nakliye uçağı, Kayseri'ye alkışlarla iniş yaptı, havacılık geleneklerine göre itfaiye tarafından ıslatıldı.

Kuyruğunda Türk bayrağı taşıyan ve üzerinde Hava Kuvvetleri renkleri bulunan A400M askeri nakliye uçağı, Birlik kabul kontrolleri tamamlandıktan sonra Kayseri Erkilet'teki 221'nci Filo'ya katıldı. 'Atlas' adı verilen uçağı, 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nda, piste teker koyduktan sonra askeri itfaiye tarafından usul gereği ıslatıldı. Dünya'da ilki Fransa'da ikincisi ise Türkiye'de bulunan uçağı 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Hv.Plt.Tümgeneral Ali Demiral, Üs komutanı Hv. Plt. Tuğgeneral Mehmet Cahit Bakır ve diğer askeri yetkililer ve filo personeli alkışlarla karşıladı. 221'nci Filo'nun 'leylek' amblemi dikkat çeken uçak, İspanya'nın Sevilla kentinden, 221. Filoya mensup pilot ve diğer teknik ekip tarafından 4.5 saatlik uçuşun Kayseri'ye gelerek, başarılı bir iniş yaptı.

A400M, havacılıkta 'green' olarak adlandırılan boyasız olarak ilk uçuşunu 9 Ağustos 2013'de Ankara'ya yapmıştı. Türk Hava Kuvvetleri (THK) için üretilen ilk Airbus A400M askeri nakliye uçağı''Atlas" Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı rengine boyanmıştı. Türkiye, Avrupa'nın en büyük askeri projelerinden biri olan A 400M'de hem tasarımcı hem de imalatçı olarak yer alıyor.

1984 yılında başlatılmış projede Türkiye tasarım ve entegrasyondan itibaren aktif rol aldı. Projeyi Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya ortak yürütüyor. Proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri 2018'e kadar 10 uçak teslim alacak. A 400 M uçakları, Türk Hava Kuvvetleri'nin sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesini iki katına çıkarıp, TSK'nın dünyanın her yerinde harekat yapabilme kabiliyetine sahip olmasını sağlayacak.

Türk Hava Kuvvetleri, envanterinde bulunan ulaştırma uçaklarıyla gerçekleştiremediği helikopter ve ZTP gibi Afganistan görevlerindeki ihtiyaç duyduğu araçları taşıma olanağına kavuştu. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine katılan 'Atlas' adlı nakliye uçağı, dört motorlu. Uçağın kargo taşıma kapasitesi 37 ton. 116 tam teçhizatlı paraşütçü komandoyu da taşıyabilen A400M, toprak pistlere inebiliyor. Saatte 780 kilometre hıza çıkabilen uçağın menzili 9 bin 300 kilometre dolayında olarak biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Atlas' Kayseri'ye indi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN