Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 yıl sonra Türkiye'ye geri döndü

Kapatılan Demokrasi Partisi'nin (DEP) kurucusu ve yazar Yaşar Kaya, 21 yıl sonra Türkiye'ye dönüşüne ilişkin, "Yeni bir sürece girildi. Ben 74 yaşındayım ve Türkiye'de çeşitli süreçleri yaşadım. Biz barışa destek vermek için her zaman varız" dedi.

Giriş Tarihi: 17.4.2014 11:41 Güncelleme Tarihi: 17.4.2014 16:36

Kapatılan Demokrasi Partisinin (DEP) kurucusu ve yazar Yaşar Kaya, 21 yıl sonra Türkiye'ye döndü. Eşi Yurda Alaca, kızı Berivan Kaya ve yakınları Kaya'yı Esenboğa Havalimanı'nda karşıladı.

Yaşar Kaya, aprondan alınarak, ifade vermek için Ankara adliyesine götürüldü. Kaya'nın eşi Yurda Alaca, buruk bir sevinç yaşadığını belirterek şunları söyledi:

"Eşimin sağlığı hiç iyi değil, tekerlekli sandalye ile geliyor. Eşim demokrasiden, barıştan ve özgürlükten yana birisi. Eline hiç silah almadı, hiçbir suç işlemedi. Sadece parti başkanı olduğu için faili meçhul cinayetler listesinde ismi vardı yurt dışına gitti. Başka bir ülkede yaşamak çok zor. İnsanların özgür ve demokratik şartlarda kendilerini ifade etmeli. Barışın gelmesini hepimiz istiyoruz, anaların yüreği yanmasın, 1 yıldır şehit cenazeleri gelmiyor. İnşallah çözüm süreci başarıyla neticelenir. Başbakan Erdoğan, rolü çok büyük, inşallah o da muvaffak olur ve barışı iki halkın arasında sağlar, barışı sağlarsa ismi tarihe geçer."

"Yaşamlar hep hırpalandı, üzücü ama ileriye bakmamız lazım"

Karmaşık duygular yaşadığını ifade eden Kaya'nın kızı Berivan Kaya, babasının en azından hayatta olduğu için duyduğu mutluluğu ifade etti.

Çözüm sürecinin olumlu bulduğunu dile getiren Kaya, "Hepimiz barıştan yana insanlarız, bu ülkeye barışın katkı sağlayacağını inanıyoruz. Olayların ilerleyişini görmek lazım. Yaşamlar hep hırpalandı, üzücü ama ileriye bakmamız lazım" dedi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, sağlık durumlarını ve yaşlarının ilerlemiş olmasını dikkate alarak kapatılan Demokrasi Partisinin (DEP) Genel Başkanı Yaşar Kaya, Yusuf Serhat Bucak ve Şerafettin Kaya'ya 3 ay içinde Türkiye'ye gelmeleri halinde "tutuklanmama güvencesi" vermişti.

CMK'nın "Sanığa verilecek güvence belgesi" başlıklı 246. maddesi uyarınca tutuklanmayacak Kaya, ifade vermek üzere Ankara Adliyesi'ne götürüldü.

"Türkiye'de yeni bir sürece girildi"

Almanya'da 21 yıldır yaşayan Kaya, Türkiye'ye gidecek uçağa binmek üzere geldiği Frankfurt Havalimanı'ndan AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını belirterek, ailesine ve dostlarına kavuşacağı için heyecanlı olduğunu söylemişti. İlk olarak avukatıyla yargılandığı mahkemeye giderek ifade vereceğini dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

"Biz Türk ve Kürt aydınları 50 yıldır Türkiye'de eksiksiz bir demokrasi arzusu içindeyiz ve bunun tahakkuk etmesini istiyoruz. Türkye'ye eksiksiz bir demokrasi gelirse herkes rahat edecektir. Şimdi bunun adımları atılıyor."

Kaya, geçmişte haklarındaki çıkan kararlar nedeniyle Türkiye'ye gidemeyenlerin artık geri dönebileceğini söyledi. Kaya, Türkiye'de başlatılan çözüm sürecine ilişkin "Yeni bir sürece girildi. Ben 74 yaşındayım Türkiye'de çeşitli süreçleri yaşadım. Biz barışa destek vermek için herzaman varız. Barış insanıyız ve barışın olması için de her zaman gayret sarf edeceğiz. Sayın Başbakan, belirli adımları atmakla çok haklı. Çünkü büyük bir güçle iktidar partisinin başkanı. O da dünyadaki gibi eksiksiz bir demokrasinin Türkiye'de var olmasına gayret ediyor. Biz de yardımcı olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

"Çözüm süreci olmasaydı, Türkiye'ye gidemezdik"

Artık Avrupa'da kalma niyetinde olmadığını ve yaşamını Türkiye'de sürdürmeye devam edeceğini ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Sürgün, bir açık hava hapisanesidir, insanı kişiliğinden bir şeyler alıp koparan. Hasret dolu günler, aylar, yıllar insanı yıpratıyor. Ayrıca ailenize, insanlarınıza, dostlarına kavuşacaksınız. Benim için iyi olacak hem moral bakımından hem de ailem açısından iyi olacak. Çözüm süreci olmasaydı, bu adımlar atılmasaydı Türkiye'ye gidemezdik çünkü mahkemenin tutuklama kararı vardı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 yıl sonra Türkiye'ye geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN