8. Cumhurbaşkanı Özal, kabri başında anıldı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 21. yılında kabri başında anıldı.

Giriş Tarihi: 17.4.2014 15:55 Güncelleme Tarihi: 17.4.2014 15:56
Topkapı'daki Anıtmezar'da düzenlenen törene, Özal'ın eşi Semra Özal, çocukları Ahmet ve Efe Özal, gelini Sinem Özal, torunu Serra Özal, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Selami Altınok, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Orhan Çınar ile sevenleri katıldı.

Turgut Özal'ın özgeçmişinin okunduğu törende, Anıtmezar'a Cumhurbaşkanlığı çelengi konuldu, saygı duruşunda bulunuldu.

Törenin ardından Bakan Çavuşoğlu, Vali Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Emniyet Müdürü Altınok ve diğer yetkililer, Adnan Menderes'in de mezarıni ziyaret ederek, dua okudu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Özal'ın 1993'te vefat ettiğini hatırlatarak, rahmet ve minnetle anılan bir lider olduğunu söyledi.

Özal'ın yaptığı hizmetlerle "milletin evladı" olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Biz de O'nun açtığı ufukla Türkiyemizi daha ileri götürmek için çalışıyoruz. Sadece hoş sedalar bırakmamıştır, Türkiye'ye bir vizyon da bırakmıştır, önemli olan o vizyonu genişletmek. Allah rahmet eylesin, rahmetli Menderes de Türkiye'de sivil demokrasiye geçişin önderlerindendir, kendisi de bir darbe sonucu idam edilmiştir. Rahmetli Menderes de milletin adamı, milletin evladı olmuş ülkemize büyük hizmetler etmiştir. Allah rahmet eylesin kendisine de duamızı yaptık."

Semra Özal da "Onsuz 21 yıl benim için asır" diyerek, Turgut Özal'ın ölümünün acısının halen taze olduğunu dile getirdi. Bir gazetecinin, "Yeri doldurulabildi mi?" sorusuna ise Semra Özal, "Onu anlatmak çok zor. Yeri dolmadı, dolmaz da" yanıtını verdi.

"21 yıl gibi gelmiyor bana sanki dün gibi"

Ahmet Özal ise babasının ölümünün üzerinden 21 yıl geçmesine karşın acılarının taze olduğunu anlatarak, "21 yıl gibi gelmiyor bana sanki dün gibi. Sadece benim için değil tüm Türkiye için aynı şekilde. Her yıl hala rahmetliyi konuşuyor, yaptıklarını anlatıyor" dedi.

Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin soruşturmanın sorulması üzerine Ahmet Özal, "Bilmiyorum hala devam ediyor. Açılan davalar var. Adli Tıp raporunun üzerinde oynanan oyunlar olduğu yazıldı, çizildi. Raporun eksik parçaları var. Birileri engellemeye çalışıyor. Kimlerin engellediğini bilmiyoruz. Mutlaka onlar da çıkacaktır. Adli Tıp'la ilgili de orada çalışan teknisyenlerin tehdit aldıklarını biliyoruz. Bunların hepsi biliniyor. Bir gün ortaya çıkacaktır kimin engellemeye çalıştığı" ifadelerini kullandı.

"Turgut Özal'ın yeri doldu mu?" sorusuna da Ahmet Özal, "Çok zor... Mümkün değil" diyerek cevap verdi.

Efe Özal'ın eşi Sinem Özal, "Böyle bir soyada sahip olduğum için çok gururluyum. Keşke onu tanıyabilmiş olsaydım, çok isterdim. Kızım Serra'nın da onu tanımış olmasını isterdim. Ancak kader tabi herşey. Allah bizlere uzun ömür versin. İnşallah Serra da onun duygu ve vicdanlarıyla büyür. Onun kadar sevilmeyi Allah herkese nasip etsin" diye konuştu.

Merhum Cumhurbaşkanı Özal'ın eşi Semra Özal, Turgut Özal'ın mezarı başına, engelliler için yapılan asansörü kullanarak geldi. Semra Özal, zaman zaman gözyaşı döktü.

Turgut Özal'ın 6 yaşındaki torunu Serra Özal ise dedesinin mezarına çiçek bıraktı. Serra Özal, gazetecilere, "Dedem, Atatürk'ten sonra Türkiye'ye renk getirdi. Onu çok seviyorum" dedi.

Tören alanında, yazar Ahmed Hulusi'nin kitapları dağıtıldı.

Törene, hükümetin ve İstanbul Valiliği'nin de çelenk gönderdiği, anıtın çevresine, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi tarafından Özal'ın sözlerinin asıldığı görüldü.

LİDERLERDEN ÖZAL MESAJI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Turgut Özal'ın, dünyanın gittiği istikamet doğrultusunda, Türkiye'nin önünü açan reformlara imza attığını, gerçekleştirdiği hamlelerle hürriyetlerin gelişmesini, demokrasinin güçlenmesini, ekonominin dışa açılmasını sağladığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Gül, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının 21. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Özal'ı saygı ve rahmetle anan Gül, "Üstlendiği görevlerde ülkemize değerli hizmetlerde bulunan Turgut Özal, halkımızın sevgisini kazanmış seçkin bir liderdi. Turgut Özal, dünyanın gittiği istikamet doğrultusunda, Türkiye'nin önünü açan reformlara imza atmış, gerçekleştirdiği hamlelerle hürriyetlerin gelişmesini, demokrasinin güçlenmesini, ekonominin dışa açılmasını sağlamıştır" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin kalkınması için büyük gayret gösteren Özal'ı milletin her zaman hayırla ve tazimle yad ettiğine dikkat çeken Gül, 21. vefat yılında Özal ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Türkiye'nin kalkınma, demokratikleşme ve modernleşme sürecine yaptığı değerli katkılarla çağdaş Türkiye'nin değişim ve dönüşüm hamlesini başlatarak yakın tarihe damgasını vurduğunu belirtti.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Özal'ın ölümünün 21. yılı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Erdoğan, mesajında "Turgut Özal, Türkiye'nin kalkınma, demokratikleşme ve modernleşme sürecine yaptığı değerli katkılarla çağdaş Türkiye'nin değişim ve dönüşüm hamlesini başlatmış, yakın tarihimize damgasını vurmuştur" değerlendirmesini yaptı.

Özal'ın değerli hizmetleri ve özgün mizacıyla milletin gönlünde müstesna bir yer edindiğine işaret eden Erdoğan, Özal'ı vefatının yıl dönümünde rahmet ve saygıyla andı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Taş üstüne taş koyarak ülkemize hizmet eden her devlet adamımızı ve kuşkusuz Cumhurbaşkanlarımızı vefatından sonra hayırla yadetmek, anmak siyasetin de insanlığın da bir gereğidir" değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının 21. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

"Taş üstüne taş koyarak ülkemize hizmet eden her devlet adamımızı ve kuşkusuz Cumhurbaşkanlarımızı vefatından sonra hayırla yadetmek, anmak siyasetin de, insanlığın da bir gereğidir" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Bu inanç, duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı olarak görev yapan ve tarihi sorumluluklar üstlenen Turgut Özal'ı aramızdan ayrılışının 21. yılında saygıyla anıyor, bir kez daha rahmet diliyorum" açıklamasında bulundu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8. Cumhurbaşkanı Özal, kabri başında anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN