Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO'da dayanışma zamanı

Cumhurbaşkanı Gül, Ukrayna krizine ilişkin "Ümit ediyoruz ki çözüm aranırken uluslararası hukuk hiçbir zaman göz ardı edilmez. NATO içinde dayanışmayı göstermenin sırası " dedi

Giriş Tarihi: 17.4.2014
Resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins'i dün Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görüşmelerin ardından yapılan anlaşmaların imza törenine katıldı ve ardından konuğuyla ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, Türkiye ile Letonya'nın köklü ilişkilerinin bulunduğunu ve Avrupa içinde ekonomisi düzgün ve büyüyen iki ülke olduğunu belirtti. Letonya'nın 2015'te AB'nin dönem başkanlığını üstleneceğini hatırlatan Gül, "Bize daima AB müzakerelerimizde destek veren dost müttefik bir ülke Letonya'nın dönem başkanlığında da Türkiye'yi desteklemeyi sürdüreceğine inanıyoruz" dedi. Ukrayna sorununu da değerlendiren Gül, "Baltık devletlerinde NATO mevcudiyeti, özellikle Rusya'nın son dönemlerdeki agresif tutumları düşünüldüğünde daha da uzatılmalı mı? Rusya'ya ne gibi yaptırımların yapılması gerekiyor" sorusu üzerine bu konuları görüşmede ele aldıklarını söyledi. Bölgenin Ukrayna, Kırım ve Karadeniz'i de içine alan büyük bir bölge olarak düşünüldüğünü ifade eden Gül, "Buralardaki istikrar hepimizin aradığı birinci unsur. NATO içinde müttefikliğimize vurgular yaptık. Dolayısıyla NATO içinde dayanışmayı göstermenin sırası" dedi. Değişik seviyelerde NATO toplantıları yapıldığına ve hem askeri hem de sivil kanat tarafından kararlar alındığına işaret eden Gül, şunları kaydetti:

RUSYA DA ÖNEMLİ ÜLKE
"Bütün bunlar problemin diyalogla uluslararası hukuk çerçevesi içinde çözülmesi ve problemlerin daha büyümemesi için yapılan çalışmalardır. Ümit ediyoruz ki uluslararası hukuk hiçbir zaman göz ardı edilmez. Ülkelerin toprak bütünlüklerine, egemenliklerine, BM tarafından tanınmış olan, bunlar hiçbir zaman ihlal edilmez. Diğer yandan Rusya, bu coğrafyanın ve bu bölgenin en önemli ülkelerinden biridir. Tarihte ülkeler çok beraber olmuştur. Nüfuslar çok karışmıştır. Bütün bunları da dikkate alarak gayet dikkatli bir diplomasinin yürütülmesi ve diyalogla bu problemlerin büyümeden çözülmesine önem veriyoruz. Hem müttefiklerimiz, hem bölgede bu problemlerin tarafı olan Rusya ile bu yönde sürekli bir istişare halindeyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'da dayanışma zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN