Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turgut Özal, TBMM Genel Kurulu'nda anıldı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 21. yılında TBMM Genel Kurulu'nda da anıldı.

Giriş Tarihi: 17.4.2014 15:53
TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın başkanlığında toplandı.

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünün 21. yıl dönümü nedeniyle yaptığı gündemdışı konuşmada, Özal'ın hayat hikayesinin, Türkiye'nin ve demokrasinin, halkın içinden Cumhurbaşkanlığına kadar uzanan başarı hikayesi olduğunu söyledi. Özal'ın, farklı ve kendisini unutulmaz kılan pek çok özelliğinin bulunduğunu belirten Öz, "Özal'ın değişim ve dönüşüm sürecinde lokomotif görevi gören özelliklerinin başında gelen din ve teşebbüs hürriyeti önemlidir" dedi.

Öz, Turgut Özal'ın, ülkenin her alanında kalkınması için çaba gösterdiğini, ileri görüşlülüğünün köklü değişimlerin gerçekleşmesinde önemli bir etken olduğunu kaydederek, "Ekonominin dışa açılmasında önemli bir rol oynamıştır. Demokrat ve dindar kimliği ile millet nezdinde önemli bir yer edinmiştir ve bunu da her türlü vesayete, olumsuz şartlara ve tehditlere rağmen başarmıştır" diye konuştu.

O dönemde, Özal'ın muhaliflerinin dahi bu değişimin dışında kalamadığını ifade eden Öz, Özal'ın Türkiye için bir çok işin öncülüğünü yapmakla beraber, Malatya'ya da büyük hizmetleri olduğunu bildirdi.

Ömer Faruk Öz, Turgut Özal'ın, ekonominin yanısıra, demokratikleşme ve insan hakları alanlarında da önemli adımlar attığını belirterek, "Özal'dan sonra Türkiye AK Parti iktidarına kadar, reformların bozulduğu, siyasetin kan kaybedip askeri vesayetin hakim olduğu dönemler yaşamıştır. Onun yaptıkları bugün AK Parti iktidarı ile devam etmektedir" dedi.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Turizm Haftası nedeniyle, turizm sektörünün sorunları; CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça da Balıkesir'deki su kirliliği hakkında gündemdışı konuştu.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı da Turgut Özal'ı ölümünün 21. yıl dönümünde rahmet ve saygıyla andıklarını söyledi.

AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin grup başkanvekilleri ise yerlerinden söz alarak Turgut Özal'ı, ölümünün 21. yıldönümünde andı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Özal'ın, ülke için çok önemli hizmetleri olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin yeni bir rol haritası çizmesinde, devlet yönetiminde halkla birlikte olmasında, sivilleşmesinde çok önemli katkı sağlamış siyasi kişilik olduğunu bildirdi.

"Özal, Türkiye'nin çağ atlamasının ilk temel taşlarını yerine yerleştiren önemli bir şahsiyettir" diyen Elitaş, belirli bir zaman Özal'la çalışmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Özal'ın ülke ekonomisinin dışa açılmasında önemli rol oynadığını belirerek, Özal'ı bir kez daha rahmetle andığını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, "Özal'ı rahmetle anıyoruz. Allah mekanını cennet etsin" dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise Turgut Özal'ın Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve toplumsal alanındaki köklü değişimlerine öncülük yaptığını, demokrasi tarihine yön verdiğini belirterek, "Kişiliği, yaşayışı ve fikirleri ile her zaman halktan birisi olduğunu göstermiştir. Halkımızın her zaman onun gibi Cumhurbaşkanlarına ihtiyacı vardır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turgut Özal, TBMM Genel Kurulu'nda anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN