Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozdağ'dan MİT yasası yorumu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MİT yasasının son derece önemli değişikleri öngördüğünü, Türk Milli İstihbarat Teşkilatı'nın hem içeride hem dışarıda daha etkin görev yapmasını sağladığını ve gücüne güç kattığını söyledi.

Giriş Tarihi: 18.4.2014 13:37 Güncelleme Tarihi: 18.4.2014 13:38
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Yozgat'ın Yerköy ilçesine geldi. Yerköy Kaymakamlığını ziyareti sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MİT yasasını değerlendirdi. Bozdağ, 'MİT yasası son derece önemli değişikleri öngörüyor; Türk Milli İstihbarat Teşkilatı'nın hem içeride hem dışarıda daha etkin görev yapmasını sağlıyor ve gücüne güç katıyor. Hayırlı olsun. Eleştirileri haksız ve yersiz buluyorum' dedi.

Daraltılmış Seçim Bölgesi Yasa Taslağı'nı da değerlendiren Bozdağ, 'Demokratikleşme paketini Türkiye kamuoyuna açıklarken Sayın Başbakanımız üç tane alternatif sundu. Bir tanesi, 'Eğer siyasi partiler sıfır barajın olduğu Türkiye istiyorlarsa dar bölge, sıfır baraj, biz buna varız. Yok 'Buna razı değiliz, biz daraltılmış bölge, yüzde 5 baraj istiyoruz' diyorlarsa biz buna da varız' şeklinde. 'Biz bunda yokuz, yüzde 10 barajıyla devam ediyoruz' diyorlarsa biz ona da varız', diye üç alternatifli bir açıklamada bulundu. Yani bu açıklamalar eylül ayında yapıldı. O günden bugüne muhalefet partileri bunlardan hangisini tercih edeceğini Türkiye kamuoyu ile paylaşmadı. Sadece işte dar bölge falana yarar, daraltılmış bölge filana yarar şeklinde değerlendirmeler oldu. CHP veya MHP veya başka bir parti bu üç sistemden hangisine 'evet' dediklerini açıklamadılar. Bir yandan yüzde 10 barajının yüksek olduğunu, bunun demokratik olmadığını söyleyeceksiniz ama öte yandan da sıfır barajın olduğu sisteme hayır diyeceksiniz. Bunu anlamak mümkün değil. Maalesef şu anda bizim siyasi partilerimiz bu noktada bir kararsızlık içindedirler. Biz bu tartışmanın Türkiye'nin hayrına, yararına olduğunu düşünüyoruz. Barajın aşağı inmesi, daraltılmış bölge Türkiye için hayırlıdır. 'Yok biz dar bölge, sıfır baraj istiyoruz' diyorlarsa Türkiye ona da hazırdır, AK Parti ona da hazırdır. Biz her ikisine de açık olduğumuzu söyledik. Burada açık olmayan muhalefet partileridir. Onların görüşleri nedir. Esasında bu soruları muhalefete sorsanız daha iyi olur. Bizim görüşümüz çok açık, çok net. Şu anda yasa tasarısını konuşuyoruz, tartışıyoruz. Parlamentoya böyle bir düzenleme gelirse hangi aşamalardan sonra yasalaşacağı bellidir. Şu anda bu tartışılan bir konu' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ'dan MİT yasası yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN