Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk'ün soybağı açıklandı

Anıtkabir Komutanlığı, Mustafa Kemal Atatürk'ün soybağını 23 Nisan için hazırladığı 'Atatürk ve Çocuk' kitabında anlattı.

Giriş Tarihi: 22.4.2014 13:36 Güncelleme Tarihi: 22.4.2014 16:08
Anıtkabir Komutanlığı'ndan Atatürk kitabı: Baba Yörük, anne Türkmen!..

Anıkabir Komutanlığı, Mustafa Kemal Atatürk'ün soybağını 23 Nisan için hazırladığı 'Atatürk ve Çocuk' kitabında anlattı: "Annesinin ailesi Karaman'dan gele Rumeli'de Konyarlılar diye bilinen Türkmenlerdendir"

"KIZILOĞUZ YÖRÜKLERİNDEN"

"Baba tarafından dedesi 14-15. yüzyılda Karaman'dan Kocacık'a göçen Kızıloğuz yörüklerinden"

23 NİSAN'DA ÇOCUKLARA ATATÜRK KİTABI

Anıkabir Komutanlığı, 23 Nisan'da Anıtkabir'i ve 81 ilde garnizon komutanlıklarını ziyaret edecek çocuklara armağan etmek için Atatürk ve Çocuk kitabı hazırladı.

Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre Kitabın "Atatürk de bir çocuktu" adlı ilk bölümünde Mustafa Kemal'in soy bağlarına ve ünlü karga kovalama anısına yer verildi.

İŞTE O KİTAPTAKİ BİLGİLER

Kitabın ilk bölümü şöyle: Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik'te Kocakasım Mahallesi, Islahhane caddesindeki 3 katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, Annesi Zübeyde Hanım'dır.

Baba tarafından dedesi Kızıl Hafız Ahmet Efendi 14-15. yüzyıllarda Karaman'dan Makedonya'ya, Kocacık'a yerleşmiş Kızıl Oğuz (Kocacık) Yörüklerindendir.

Annesi Zübeyde Hanım ise Selanik yakınlarındaki Langaza kasabasına yerleşmiş köklü bir Türk ailesinin kızıdır. Annesinin ailesi de Karaman'dan gelen ve Rumeli'de "Konyarlar" diye bilinen Türkmenlerdendir
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk'ün soybağı açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN