Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Dar bölge en demokratik sistem"

Türkiye 150 yıldan beri Batı siyasal sistemlerine entegre olmaya çalıştı. Cumhuriyet kurulmadan önce Osmanlı zamanında meclis vardı. Cumhuriyet çok derin bir alt-üst oluşla modernleşme hareketlerini başlattı. Fakat modernleşme ile çok partili hayat ve demokrasi gelmedi. Hatta demokratikleşme Cumhuriyet tarihinin en büyük adımlarını son 10 yılda atabildi. Ne Serbest Fırka, ne de 1950 yılında çok partili hayata geçiş demokratikleşmeyi sağlamadı. Ta ki, 2002 yılında AK Parti iktidara gelmesi ile demokratikleşme ciddi bir şekilde oluşmaya başladı.

Giriş Tarihi: 22.4.2014
Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Demirel ile Serbest Fırka, çok partili hayata geçişi ve gündeme yeni gelen 'Dar Bölge- Daraltılmış Bölge' seçim sistemlerini konuştuk. Prof. Demirel; Dar Bölge seçimleri ile ülke 550 seçim bölgesine ayrılarak çok demokratik bir sistem olabileceğini söyledi.

DAR BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ İLE 550 SEÇİM BÖLGESİ OLACAK

Cumhuriyetin ilanının 94. yılındayız. 1950'ye kadar tek parti iktidarı oldu. Öncelikle çok partili hayata geçiş Serbest Fırka'nın ortaya çıkmasıyla birlikte olacağını düşünüldü. Neden olmadı? O gün çok partili hayata geçilmesi mümkün değil miydi?

Açıkçası çok partili hayata geçilsin diye kurulmadı o parti. 1930 dünyasına demokratik bir ülke çok partili bir ülke sayısı 10'u geçmezdi. Avrupa ülkelerinin çoğu otoriter, dünyanın neredeyse hepsi öyleydi. Öyle bir ortamdaydık.

SERBEST FIRKA ''GÜVENİLİR ARKADAŞLAR'' MUHALEFETİ İÇİN KURULDU

1926 İzmir davalarından sonra, suikast davalarından sonra rejim çok kapanıyor. Muhalefetin sesinin çıkmadığı, bir ortam. 4 sene böyle gidiyor. Bütün muhalefet odakları tasfiye edilmiş durumda. Yani kimsenin ses çıkartacak hali de yok. İşte böyle bir ortamda Atatürk biraz rahatsız olmaya başlıyor. Çankaya'ya çekilmiş durumda gündelik siyaset İsmet Paşa'nın elinde. En azından İsmet Paşa'yı denetleyecek yine çok güvendiği birisi tarafından kurulan bir 2. parti istiyor. Yani hiçbir şekilde o parti iktidarın alternatifi olmasın, iki partiyle hayatın yaşaması falan değil, yani böyle kenarda güvenilir parti tutalım kaygısı. Bu parti kontrolden çıkıyor. Beklemediği, yöneticilerinin de beklemediği kadar destek bulunca.. Mesela parti kurulduktan 1 ay sonra hemen seçim var. Belediye seçimi. Bazı belediye seçimlerini Serbest Fırka kazanır. Sonra İzmir'de büyük bir kitlesel miting… Partisinin yöneticileri dâhil bu gelişmeden korkuyorlar. Çünkü karşısında Atatürk'ün başında olduğu bir parti var. Sonra da fesih kararı alıyorlar. Atatürk de zaten Fethi Okyar'ı bu fesih sırasında partinin kendisini feshedilmesi için teşvik etmiştir. Dolayısıyla oradaki niyet böyle çok partili bir sistem olsun, alternatif olsun iktidar partisi oluşundan ziyade, "güvenilir arkadaşlar" olsun.
ARKADAŞINA GÖNDER
"Dar bölge en demokratik sistem"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN